Indonésie: Úřady varují před další tsunami. Obyvatelům doporučuje, aby se drželi dále od pobřeží

Tsunami v Indonésii zabila už přes 420 lidí. Vedení státu se bojí, že přijde další vlna. Vyzývá tak lidi, aby se nezdržovali poblíž pobřeží, které vlna o víkendu už zasáhla. Informovala o tom ve středu agentura AP.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
AP

reklama

Ničivá vlna tsunami zasáhla v sobotu večer pobřeží Sundského průlivu. Předpokládá se, že byla následkem výbuchu sopky Anak Krakatoa, který vyvolal obrovský sesuv půdy. Ten pak vytvořil rozsáhlou vlnu, která dorazila na ostrovy Jáva i Sumatra, kde připravila o život přes 400 lidí.

Indonéská meteorologická, geofyzikální a klimatologická agentura požádala lidi, aby zůstali nejméně ve vzdálenosti 500–1000 metrů od pobřeží v kritické oblasti, která se vyskytuje mezi oběma ostrovy. Podle předpovědi totiž hrozí další výbuch a prudký déšť. „Tyto aspekty by mohly způsobit další sesuvy půdy z kráteru do moře, které by vyvolaly další tsunami,“ uvedla vedoucí agentury Dwikorita Karnawati.

O víkendu tsunami udeřila bez varování a překvapila lidi v zemi, která se s takovou katastrofou nesetkala poprvé. Nepředcházelo jí žádné zemětřesení a tsunami tak dorazila na pobřeží právě ve chvíli, kdy se většina lidí užívalo večírky na pláži.

Zatím neulovená velryba

Japonsko se od června vrací k tradici! Po 32 letech se tam obnoví komerční lov velryby

Největší zkáza, která potkala Indonésii, se ale stala ve stejném období před 14 lety. Zemětřesení o síle 9,1 stupňů vyvolalo ráno po Vánocích sérii gigantických vln, které zaplavily západní pobřeží Sumatry. Při katastrofě zemřelo asi 230 tisíc lidí.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!