Indonésii zasáhlo další silné zemětřesení, poškozeno bylo 1800 domů, nejméně 13 lidí zemřelo

Při sérii silných zemětřesení na indonéských ostrovech Lombok a Sumbawa v neděli zahynulo nejméně 13 lidí a bylo poškozeno přes 1800 domů. Indonésie má přitom stále v živé paměti zemětřesení ze začátku srpna, které si vyžádalo 490 obětí a poškodilo desítky tisíc staveb.
Lombok
Lombok
Sputnik / Twitter

reklama

Podle informací agentury AP nejprve v neděli zasáhlo Indonésii zemětřesení o síle 6,3 stupně Richterovy stupnice, které si vyžádalo několik životů na ostrově Lombok, a později na témže ostrově a sousední Sumbawě při otřesech o síle 6,9 stupňů Richterovy stupnice zemřelo dalších deset lidí. Podle mluvčího tamní Národní agentury pro zmírňování škod katastrof zemětřesení poškodilo více než 1800 domů, přičemž nejméně polovinu z nich vážně.

Místní úřady naléhaly na obyvatele i turisty, kteří do těchto oblastí Indonésie často míří, aby se vyhýbali jak v důsledku zemětřesení poškozeným a oslabeným budovám, tak horským svahům, u nichž mohou hrozit sesuvy.

Zemětřesení trvající pět až deset vteřin bylo možné cítit i v další blízké oblíbené turistické destinaci – na ostrově Bali, nebo na východě Jávy.

Otřesy způsobili rovněž sesuvy půdy na tamní aktivní sopce Rinjani. Sopka je pro návštěvníky uzavřena od letošního červencového zemětřesení, při němž zemřelo 16 lidí, a které vyvolalo sesuvy půdy, v jejichž důsledku stovky turistů na sopce uvízly.

Na ostrovech postižených zemětřesením zůstali například také čeští a slovenští studenti medicíny, kteří v oblasti byli na stáži. Po silných otřesech ze začátku srpna byli evakuovaní na Bali. „Kdyz jsme se ale doslechli, že na jednom z ostrovů postižených zemětřesením nejvice, Gili Trawangan, se jediný lékař zranil během jednoho z aftershocků, rozhodli jsme se vyrazit tam a nabídnout, co nás zatím lékařská fakulta naučila,“ napsal na svůj facebookový profil student Martin Janků. Ze souostroví Gili začali studenti podnikat cesty také na poničený Lombok, odkud se přihlásili také včera.

Rozhlehlé souostroví Indonésie se rozprostírá na 17 508 ostrovech v Tichomoří a je náchylné k zemětřesením a vulkanickým erupcím.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!