Indonésii zasáhlo zemětřesení a třímetrová tsunami. Hlášeny jsou stovky mrtvých

Ničivá zemětřesení a následné vlny tsunami během pátku postihly Indonésii. Nejvíce zasaženou oblastí je ostrov Sulawesi a na něm ležící města Palu, Donggala a Mamuju. Otřesy o síle až 7,5 stupňů Richterovy stupnice byly následovány asi třímetrovou vlnou.
Sulawesi
Sulawesi
@JackDunc1 / Twitter

reklama

Podle agentury AP, která se odvolává na mluvčího indonéské agentury pro řešení katastrof, zemřelo jen ve městě Palu 384 lidí.

Třímetrová vlna tsunami, vyvolaná zemětřesením, strhla řadu budov, zničila komunikace a zpustošila krajinu. To vše silně ztěžuje práci záchranářům v postižené oblasti. Ničivou sílu tsunami zřejmě umocnil i úzký záliv, kolem něhož je město Palu s asi 380 tisíci obyvateli  postaveno.

 

Dalšími vlnami tsunami byla zasažena také nedaleká města Donggala a Mamuju. Ta jsou zdevastována natolik, že zatím čekají na příjezd pomoci. Rovněž komunikace s postiženými oblastmi je vzhledem k výpadkům elektřiny a telekomunikací náročná.

Indonéský prezident Joko Jokowi uvedl, že koordinací záchranných prací ze strany vlády pověřil ministra bezpečnosti. Do postižených oblastí byla povolána rovněž armáda.

České občany před návštěvou zasažených oblastí varovalo již i Ministerstvo zahraničních věcí České republiky.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!