Intenzivní boje na severovýchodě Sýrie vystřídal boj politicko-strategický

Kurdští bojovníci by se měli podle jejich plánu stáhnout 30 kilometrů od hranice ve 120kilometrovém pásu mezi Rás al-Ajnem a Tall Abjadem.
Boje v severovýchodní Sýrii
Boje v severovýchodní Sýrii
foto youtube VoA

reklama

Mezi nové zprávy z bojiště v severovýchodní Sýrii patří prohlášení mluvčího kurdských milicí SDF (Syrské demokratické síly) Kino Gabriela, že „Kurdy vedená skupina bojovníků po nedělní evakuaci v Ras al-Ainu již není.“ Turci však toto tvrzení zpochybňují.

Turecké ministerstvo obrany uvedlo, že konvoj přibližně 86 vozidel se silami SDF opustil pohraniční město a směřoval do dalšího města Tal Tamr, ležícího asi 40 kilometrů na jih.

Jestliže nyní je relativně příměří, začíná boj politický. Včera dal najevo turecký prezident Erdogan, že by byl nerad, kdyby USA využily příměří jako zdržovací taktiku k tomu, aby zastavily Turecko v jeho ofenzívě a zabránily dokončení vojenské operace. Pokud se kurdští bojovníci z oblasti nestáhnou do pěti dnů, jak bylo dohodnuto, obnoví Turecko boje.

Podle tureckých představ by bezpečná zóna měla mít délku 450 km a šířku 30 km. Představa sil SDF je ovšem jiná a hodlají stahovat své síly z oblasti mnohem menší, než je vzdálenost od Ras al-Ain do města Tal Abyad. Nezbývá než pozorovat, do jaké úrovně bude provedeno stažení sil kurských milicí ze zbývajícího území do úterního večera, kdy končí příměří. V tomto ohledu již jistě probíhají politická jednání. Redur Khalil, jeden z představitelů kurdských Syrských demokratických sil, včera potvrdil, že Kurdové se stáhnou do hloubky 30 km a co se týče délky pásma, mluvil o 120 km mezi městy Ras al-Ain a Tal Abyad. Nicméně je to poprvé, kdy Kurdové uvedli, že se stáhnou od hranic s Tureckem.

reklama

reklama