Interaktivní mapy pomoci propojují rychle potřebné s poskytovateli

Diakonie spustila novou bezplatnou krizovou linku 800 567 567, která je určena všem, kteří kvůli opatřením proti koronaviru prožívají například úzkost či strach. Školení operátoři jim na lince poskytnou ověřené informace spojené s pandemií, porozumění a podporu. Navíc se lidé mohou obrátit také na nový web www.jsmesvami.diakonie.cz. Mapu občanské svépomoci nabízí také spolek Milion chvilek.

Kde najít nejbližší pomoc? Pomůže aktualizovaná mapa se všemi kontakty

Diakonie Českobratrské církve evangelické spustila webové stránky. Na nich lidé naleznou mapu a seznam všech organizací, které v momentální situaci nabízejí pomoc. „Mapu Diakonie průběžně aktualizuje. Nabídky se nejčastěji týkají praktické pomoci seniorům či osamělým lidem,“ uvedla organizace s tím, že se nejčastěji jedná o nákupy, praktické rady, ale i linky důvěry.

Navíc se i zde mohou zaregistrovat dobrovolníci a přihlásit se do některých z online školení.

Pro ty, kteří mají z nastalé situace strach, je v provozu sedm dní týdnu od 9 do 20 hodin bezplatná linka. „Předpokládáme zájem především u starších a osamělých lidí, ale zavolat může opravdu úplně každý, kdo zkrátka nechce být na svůj strach, své obavy sám,“ říká vedoucí SOS centra Diakonie Anna Stodolová.

V časech, kdy mnohé služby musely uzavřít provoz, jejich zaměstnanci přemýšlejí, jak být aspoň na dálku v kontaktu se svými klienty. Ve speciální škole pro děti s postižením v jihočeské Soběslavi například každý týden rodinám dětí volají a posílají také dopisy. V nich jsou různé drobné úkoly, puzzle nebo společné fotografie. Pustili se tam i do hromadné výroby roušek.

„Zavedli jsme manufakturu a získali dokonce pár šicích strojů. Původně jsme šili roušky pro naše klienty – děti i jejich rodiny, ale stala se z toho komunitní záležitost a s trochou nadsázky lze říct, že dnes šijeme pro celé město,“ uzavřela ředitelka místní speciální školy Diakonie Kamila Viktorová.

Formuláře nabídky i poptávky

Mapu pomoci, která umožňuje vzájemné rychlé a efektivní propojení lidí a organizací, potřebujících či naopak nabízejících praktickou či informační pomoc během pandemie koronaviru, spustil také spolek Milion chvilek pro demokracii. Aplikace propojuje lidi, kteří šijí roušky, donášejí potraviny potřebným, nabízejí pomoc seniorům či psychologickou pomoc. Doporučuje také stránky, které poskytují ověřené informace o koronaviru.

Mapu občanské svépomoci naleznete ZDE.

Lidé, organizace nebo různé iniciativy mohou do mapy zadat, jakou pomoc potřebují či nabízejí. Do formulářů nabídky a poptávky mohou lidé zapsat podnětné iniciativy nebo ohniska podpory a pomoci či poptávky po ní, pokud o nějakých ve svém okolí vědí a chtějí je sdílet.

Tagy: