Interpol má nového prezidenta z Jižní Koreje. Ten předchozí zmizel v Číně, kde ho podezírají z korupce

Interpol má od středy nového prezidenta, kterým příští dva roky bude Jihokorejec Kim Čong-Jang. Na tuto pozici byl zvolen v tajném hlasování na výroční konferenci členských zemí v Dubaji, uvedla agentura Reuters.
Kim Čong-Jang
Kim Čong-Jang
@redball2 / Twitter

reklama

Kim Čong-Jang uspěl před ruským protikandidátem Alexandrem Prokopčukem, který u některých členských zemí (například USA) vyvolával obavy spojené s potenciálním rizikem ovlivňování ze strany Kremlu.

Bývalý prezident Interpolu zmizel v Číně

Kim Čong-Jang byl zvolen na výročním kongresu všech 194 členských států mezinárodní policejní organizace Interpol v Dubaji a nahradil tak bývalého čínského prezidenta této organizace Meng Chung-weje, který zmizel v září.

Odjel tehdy na výlet do Číny, odkud pouze poslal rezignační dopis na svou funkci. Čínské úřady později uvedly, že ho policie vyšetřuje pro podezření z korupce. Údajně měl brát úplatky. 

Superagentka

Nejšílenější vynálezy, které používají tajní agenti

Sedmapadesátiletý Kim Čong-Jang pracoval přes dvacet let u jihokorejské policie. Coby prvnímu Jihokorejci na této pozici mu blahopřál i prezident Jižní Koreje Mun Če-ina. "Náš svět nyní čelí nebývalým změnám, které představují obrovské výzvy pro bezpečnost a bezpečnost veřejnosti. Abychom je překonali, potřebujeme jasnou vizi: potřebujeme vybudovat most do budoucnosti, " řekl nový prezident po svém zvolení v Dubaji. 

Interpol vznikl před 95 lety. Sídlí v Lyonu a má zajišťovat spolupráci v policejní oblasti mezi smluvními státy.

reklama

reklama