Invaze medúz v Austrálii: Zavřené pláže a tisíce popálených lidí

Jako invazi popisují australská média masivní výskyt měchýřovek portugalských na severovýchodním pobřeží Austrálie. Tamní úřady byly nuceny uzavřít několik pláží, uvedla agentura AFP. Již dvacet lidí bylo v letošní sezóně hospitalizováno.
Ilustrační foto: měchýřovka
Ilustrační foto: měchýřovka
Pixabay

reklama

Asociace pobřežní stráže Surf Life Saving uvedla, že bolestivé popáleniny způsobené dotykem měchýřovek utrpělo v posledních dnech neuvěřitelných 3 595 lidí. Zavřeny jsou prozatím nejméně čtyři hlavní pláže ve státě Queensland. Asociace navíc totiž varovala, že další měchýřovky jsou na cestě.

Zvracení, mrtvice nebo srdeční selhání

Žahnutí těmito tvory, kteří mohou být i menší než nehet, může způsobit akutní svalovou bolest, prudké zvracení, pocity sklíčenosti, v horším případě i mrtvici nebo srdeční selhání. Státní televize ABC informovala, že v letošní sezóně již bylo v souvislosti se žahnutím hospitalizováno 20 pacientů, což je dvojnásobek běžného ročního průměru.

Pohromou Austrálie jsou žízniví velbloudi

Austrálie trpí nájezdy žíznivých velbloudů – rozbíjejí všechno, co obsahuje vodu. A je jich přes milion

Výskyt měchýřovek je na východoaustralských plážích v letním období jižní polokoule docela běžný, nicméně počet popálených lidí je neobvykle vysoký. Obyčejně se totiž počet případů na východních březích Austrálie pohybuje okolo 10 tisíc za celý rok.

Na vině je zřejmě vítr

Skokový nárůst případů popálení pravděpodobně souvisí se silnými pobřežními větry, které přicházejí ze severovýchodu a přivály tyto žahavce blíž k pobřeží.

Měchýřovka portugalská, známá také jako „portugalská galéra“, je považována za nebezpečného žahavce. Tělo má složené ze vzdušného měchýře, jenž obvykle plave na hladině moře, a z dlouhých ramen, které jsou pod hladinou.

reklama

reklama