Irák chce s USA jednat o stažení amerických vojsk

Irácký premiér Adel Abdul-Mahdi žádá amerického ministra zahraničí Mika Pompea, aby vyslal do Iráku delegaci, jejímž úkolem by bylo jednání o harmonogramu stažení amerických vojsk z Iráku.
Abdul-Mahdi - irácký premiér
Abdul-Mahdi - irácký premiér
Foto copy AP

reklama

K prohlášení úřadu iráckého předsedy vlády došlo potom, když se ve čtvrtek večer ministr Pompeo telefonicky ohlásil iráckému premiérovi.

Abdul-Mahdi uvedl Pompeovi, že platí jeho dřívější stanovisko, že americká vojska by měla opustit Irák i přesto, že se ukazují signály směřující k uvolnění napětí mezi Teheránem a Washingtonem.

Teherán - demonstrace - smrt Sulejmáního

Úvahy a komentáře světa ke konfliktu Íránu a USA: Kovbojská akce, nebo vážný útok na měnící se vztahy Saúdů a Íránců

Irácký premiér vzkázal Pompeovi, že jeho země odmítá porušování své suverenity, ať se jedná o íránské balistické rakety mířené proti USA nebo americké zneužívání iráckého vzdušného prostoru k leteckým útokům, kdy jeden z nich zabil nejvyššího íránského generála.

Prohlášení iráckého premiéra požaduje vypracování plánu stažení amerických vojsk a uvádí, že „americké síly vstupují do Iráku a drony létají ve zdejším vzdušném prostoru bez povolení iráckých úřadů, což je porušením dvoustranných dohod.“

Nejvyšší američtí vojenští představitelé včetně náčelníka štábu ozbrojených sil generála Marka Milleye a ministra obrany Marka Espera uvedli, že USA žádné plány pro stažení svých vojsk z Iráku nemají.

Trump čte svůj projev k Íránu

Jak vše rychle začalo, tak nyní končí? Írán završil pomstu a žádnou akci neplánuje

Na druhé straně iráčtí zákonodárci po zabití generála Sulejmáního Američany přijali nezávazné usnesení o vypovězení americké armády ze země.

K začátku napjaté situace mezi Irákem a USA došlo, když příslušníci šíitské skupiny Katáib Hizballáh zabili amerického kontraktora na vojenské základně u iráckého města Kirkúk. Tehdy američtí vojáci v odvetě, v takzvaném „obranném útoku“, zabili nejméně pětadvacet lidí.

reklama

reklama