Írán, Čína a Rusko na společném námořním cvičení ve strategické oblasti. Japonsko vyslalo na místo válečnou loď

Cvičení nazvané „Marine Security Belt“ (Námořní bezpečnostní pás) má co mluvit do energetické bezpečnosti, neboť se zde denně přepraví pětina ropy na světě a ze všech mořských průlivů je to nejvíc. Průliv spojuje Perský záliv s Ománským zálivem a Arabským mořem. Je to jediné místo, kterým se dá proplout z Perského zálivu do Indického oceánu. Na délku má 18 km a v nejužším bodě 50 km.
Nyní v tomto prostoru začalo probíhat cvičení, které se mezi těmito zeměmi odehrává vůbec poprvé. Jak uvedl mluvčí čínského ministerstva obrany Wu Qian, má „prohloubit výměnu a spolupráci mezi námořníky tří zemí“. Pro změnu íránský admirál Abolfazl Shekarchi mluvil o posílení regionální bezpečnosti a posílení boje proti „terorismu a pirátství“. Ve stejném smyslu hovořil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
Cvičení má význam zejména pro Írán nacházející se pod sankcemi USA, který chce významně posílit spolupráci s Ruskem a Čínou.
V oblasti je velice napjatá situace, když po útocích na saudská ropná zařízení a tankery USA zesílily vojenskou přítomnost v regionu. Američané tvrdí, že za útoky na saudská ropná zařízení stojí právě Írán. Ceny ropy po tomto útoku stouply nejvíce od války v Zálivu v roce 1991.
Nyní chtějí uvedené tři země svým námořním cvičením představit USA a světu jejich rostoucí soulad ve strategickém porozumění. Írán ve svém oficiálním vyjádření ke cvičení uvedl: „Účelem je vyslat poselství, že tři zúčastněné země dosáhly ve svých vztazích smysluplného strategického bodu. Máme sdílené i nesdílené zájmy. Těmi nesdílenými zájmy máme na mysli respekt, který máme navzájem vůči svým národním zájmům.“
Podobné íránsko-čínské cvičení již v této oblasti proběhlo v roce 2017. Obě země mají k sobě na moři blízko, neboť spolupracující na výrobě torpédoborců a ponorek. Čína však na rozdíl od Ruska nemá v úmyslu projevovat své geopolitické ambice na Středním východě.
Aktuálně:
Dopeledne přišla aktuální zpráva z Japonska, které vyšle do regionu válečnou loď a dvě hlídkovací letadla k ochraně zde plovoucích se japonských lodí. Pokud by došlo k vážné situaci, vydá japonský ministr obrany zvláštní příkaz ozbrojeným silám k možnému použití zbraní k ochraně ohrožených lodí.