Írán v odvetě zaútočil na základny v Iráku. Podle Trumpa je vše v pořádku. Jaká přijde reakce?

Írán v reakci na zavraždění svého předního generála Kásima Sulejmáního vypálil více než deset balistických střel na základny v Iráku, na kterých se zdržují americké vojenské síly. Ztráty a škody se vyhodnocují. Doposud nebyli potvrzeny žádné oběti. Všichni čeští vojáci v Iráku jsou v pořádku.
Írán zaútočil na vojenské základny v Iráku
Írán zaútočil na vojenské základny v Iráku
@ghclues/Twitter

reklama

Íránské revoluční gardy odpálily rakety asi půl hodiny před půlnocí našeho času z íránského území, napsala agentura DPA s odkazem na informace Pentagonu. Agentura AFP informuje o desítkách raket, server Al Jazeera píše o dvaadvaceti raketách.

Ztráty na životech nepotvzeny, Írán mluví o desítkách mrtvých

Pentagon potvrdil, že terčem útoku byly letecká základna Ajn al-Asad a základna v Irbílu. Podle íránských gard byla základna Ajn al-Asad v západním Iráku „kompletně zničena“, což Íránci označili za úspěch ve všech ohledech.

Žádná země zatím nepotvrdila zranění nebo ztráty na životech svých vojáků. Server Al Jazeera informoval, že ani irácká armáda neeviduje žádné ztráty na životech. To je v rozporu s íránskou státní televizí, která uvedla, že během útoku zemřelo nejméně osmdesát amerických teroristů. Nedodala však žádné důkazy ani zdroj této informace.

Írán tvrdí, že jeho reakce byla v souladu s Chartou OSN

Írán varoval USA před dalšími protiútoky a pohrozil tvrdými reakcemi. Vyzvala také ke stažení amerických vojáků. Íránský ministr zahraničí Muhammad Javad Zaríf na Twitteru uvedl, že země přijala v rámci sebeobrany „přiměřená opatření“.

„Írán v sebeobraně přijal a vyvodil přiměřená opatření podle článku 51 Charty OSN zacílením základny, ze které byl zahájen zbabělý ozbrojený útok proti našim občanům a nejvyšším představitelům. Neusilujeme o eskalaci nebo válku, ale budeme se bránit proti jakékoliv agresi,“ napsal Zaríf po íránském útoku.

Trump: Všechno je v pořádku

Americký prezident Donald Trump reagoval na Twitteru zprávou, že je všechno v pořádku a že prohlášení učiní dnes ráno (tamního času): „Všechno je v pořádku! Rakety vypálené z Íránu na dvě vojenské základny v Iráku. Hodnocení ztrát a škod právě probíhá. Zatím je vše dobré! Máme zdaleka nejmocnější a nejlépe vybavenou armádu na celém světě! Zítra ráno učiním prohlášení.“

V úterý Trump uvedl, že Írán pocítí velmi silně důsledky, pakliže se uchýlí k odvetě za zabití Sulejmáního. Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová na aktuální situaci reagovala tím, že „Amerika a svět si nemohou dovolit válku.“

Čeští vojáci jsou v pořádku

Podle mluvčí generálního štábu české armády Magdaleny Dvořákové jsou všichni čeští vojáci působící v Iráku v pořádku. Uvedla to pro agenturu ČTK. Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek dodal, že na dvou zasažených základnách se čeští vojáci nenacházejí. V zemi jsou zhruba čtyři desítky českých vojáků a v rámci výcvikové mise rovněž pět našich policistů.

V Iráku zůstává více než pět tisíc amerických vojáků spolu s dalšími koaličními silami, které trénují a podporují irácké síly proti hrozbě militantů Islámského státu. Americká federální letecká správa (FAA) pozastavila po útocích veškerou civilní přepravu pro americké občany v iráckém a íránském leteckém prostoru.

reklama

reklama