Íránci zadrželi další zahraniční tanker. Posádka prý pašovala ropu

Napětí v Perském zálivu nekončí. Íránské úřady dnes oznámily, že revoluční gardy zadržely „zahraniční plavidlo“ i s 12člennou posádkou, které mělo podle Íránců pašovat milion litrů paliva. V posledních týdnech se jedná už o několikátý incident v oblasti Hormuzského průlivu.
ilustrační foto
ilustrační foto
Pixabay

reklama

Tanker obsadily Íránské revoluční gardy už 14. července nedaleko ostrova Larak v Hormuzském průlivu, informovala íránská státní televize. Odkud plavidlo pochází ale úřady nesdělily. Spekuluje se, že by se mohlo jednat o tanker patřící Spojeným arabským emirátům, který v neděli zmizel právě v Hormuzském průlivu. Tanker podle Teheránu signalizoval technické potíže a bylo ho proto nutné odtáhnout do íránských vod k opravě. Od té doby o něm nejsou informace.

Podle íránské státní televize byla zadržena 12členná posádka, která se údajně podílela na pašování přibližně milionu litrů paliva. To měla získat od íránských pašeráků za účelem prodeje zahraničním zákazníkům.

Napětí mezi Íránem a Západem nepolevuje

V oblasti Hormuzského průlivu se za poslední týdny rozhodně nejedná o ojedinělý incident, co se napadení tankerů týče. Při obraně britského tankeru musela dokonce zasahovat britská vojenská loď. USA připisují tyto útoky Íránu, ten to ale popírá.

Eskalace vztahů mezi Íránem a Západem je nicméně zcela zřejmá. Výhrůžky na trase Washington - Teherán málem přešly do ozbrojeného konfliktu, kdy americký prezident Donald Trump v červnu přiznal, že vojenský útok na Írán odvolal pouhých 10 minut před jeho zahájením. Následně pak vládce Bílého domu uvalil na Írán sankce. I s Brity jsou momentálně Íránci na ostří nože. Britové totiž na začátku července zadrželi v Gibraltarském průlivu íránský ropný tanker Grace 1 kvůli podezření, že navzdory sankcím EU vůči Sýrii převážel íránskou ropu do této válkou zmítané země.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!