Íránec dostal 80 ran bičem za to, že se jako dítě napil alkoholu

Organizace Amnesty International (AI) kritizuje íránské úřady kvůli veřejnému bičování muže. Íránec byl totiž odsouzen ke krutému trestu kvůli tomu, že byl usvědčen z pití alkoholu, když mu bylo 14 nebo 15 let. O případu informoval server stanice BBC.
Bičování je v některých islámských poměrně běžné
Bičování je v některých islámských poměrně běžné
AP

reklama

K vykonání trestu došlo podle AI v úterý ve městě Kashmar. Íránská média zveřejnila fotografie odsouzeného, který je přivázán na náměstí ke stromu a maskovaný muž v uniformě nad ním stojí s bičem. Zpovzdálí vše pozoruje skupinka přihlížejících.

Žalobci uvedli, že muž identifikovaný jako M.R. byl zatčen v roce 1385 podle íránského kalendáře (březen 2006-březen 2007 v gregoriánském kalnedáři) a odsouzen byl následujícího roku. Není zřejmé, proč byl trest vykonán až o celých 10 let později.

Íránské právo zakazuje muslimům pít alkohol

„Okolnosti tohoto případu jsou naprosto šokující. Je to další hrozivý příklad pokřivených priorit íránských úřadů,“ uvedl v prohlášení ředitel sekce AI pro Blízký východ a severní Afriku. „To, že bylo dítě odsouzeno za konzumaci alkoholu k 80 ranám bičem, je neuvěřitelné, dodal.

Místní média citovala jednoho z žalobců, podle kterého odsouzený M.R. pil alkohol na svatbě, kde se následně strhla rvačka, při níž zemřel 17letý mladík. Z podílu na jeho smrti sice M.R. obviněn nebyl, nicméně se provinil proti článku 265 íránského trestního zákoníku. Ten zakazuje muslimům pití alkoholu. Jeho porušení se trestá právě 80 ranami bičem.

Bičování i za tancování ve videoklipu

Bičování jako trest za porušení zákonů není v Íránu ničím výjimečným. Krutý trest hrozí například za krádeže, napadení, vandalismus, pomluvu nebo podvod. Rány bičem pak hrozí i za provinění, která by se podle AI vůbec trestat neměla – cizoložství, intimní vztah mezi mužem a ženou mimo manželský svazek nebo vztah mezi osobami stejného pohlaví.

Například v roce 2014 bylo šest Íránců odsouzeno k pobytu ve vězení a 91 ranám bičem za to, že účinkovali ve videoklipu známé písničky Happy od amerického zpěváka Pharrella Williamse.

reklama

reklama