Íránského studenta i přes rozhodnutí soudu deportovaly americké úřady. Podobných případů přibývá

Čtyřiadvacetiletý student z Íránu, který přiletěl do Spojených států, byl deportován pryč ze země. A to přesto, že mu mezitím, co jej úřady zadržely, soud v Massachusetts udělil nouzový pobyt. Úřady tvrdí, že si verdiktu soudu v době deportace nebyly vědomy.
Podle Ministerstva vnitřní bezpečnosti Spojených států amerických ke kroku stát přistoupil kvůli údajnému propojení otce studenta s transportační společností, na kterou USA uvalily sankce. Firma měla údajně poskytovat zbraně militantní organizace Hizballáh.
Advokát zastupující 24letého Íránce řekl, že je velmi nepravděpodobné, že by si této skutečnosti nevšimly ostatní vládní agentury, které studenta prověřovaly více než rok předtím, než mu bylo poskytnuto studijní vízum.
„Počet mezinárodních studentů v USA začal, poté co byl celou dekádu stabilní, klesat. Myslíme si, že je důvodem to, že Amerika zkrátka působí jako méně přátelská k cizincům než dříve,“ dodává advokát.
O týden později potkal podobný osud sedmadvacetiletého inženýra Alireza Yazdaniho, který chtěl v USA pokračovat ve svém studiu. Na státní univerzitě v Michiganu si plánoval dodělat doktorský titul v zemědělských vědách.
Škola mladého Íránce přijala ke studiu v září, americká vláda mu v lednu vystavila studijní vízum. 26. ledna požádal Alireza o vstup na území USA, ten byl později ale americkým Úřadem pro cla a ochranu hranic zamítnut. Důvody úřad nespecifikoval.
Yazdani se nakonec po několikahodinovém výslechu na letišti vzdal a byl poslán zpět do Íránu. Podle jeho právníka Bradleyho Mazea byly přitom argumenty amerických úřadů nepodložené, ale agresivní přístup úřadu mu prý nedal jinou možnost.
Podle amerického úřadu na ochranu hranic nemají ani lidé cestující s platnými vízy vždy stoprocentní záruku toho, že budou vpuštěni na území Spojených států. Dodatečná inspekce prý může odhalit detaily, které kontrola víza nezjistí. Nevládní organizace ale upozorňují na to, že se v těchto případech nejedná o běžnou rutinu.
„Něco je jinak,“ řekl americké stanici CNN Ali Rahnama, právní poradce neziskové organizace PAAIA hájící zájmy Íránců v USA. „Deportace v takovém množství nejsou normální,“ dodal.
Obhájci práv imigrantů se obávají, že jde o vyústění vypjaté situace mezi USA a Íránem. Americký svaz pro lidské svobody v Massachusetts říká, že jenom před dvěma týdny poslaly americké úřady zpět domů desítku íránských studentů.
Strach navíc nemají jenom íránští studenti, ale také americké školy, které je přijímají. „Univerzity se mnohem více obávají toho, co se stane při vstupu do země než dříve. Protože je to nepředvídatelné a podle všeho náhodné,“ řekl CNN Terry Hartle, viceprezident Americké rady pro vzdělávání, která sdružuje asi 1800 vysokých škol.
Jigisha Patel, který pracuje na vysoké škole Northeastern University v Bostonu, obavy mezinárodních studentů popsal CNN. Podle něj se bojí, že během několika hodin na letišti přijde vniveč všechno dlouhé úsilí spojené se získáváním víza, včetně prověřování studentů americkými úřady, což může trvat měsíce nebo i více než rok.
Podle oficiálních údajů je ve Spojených státech přes milion mezinárodních studentů. Více než 12 tisíc z nich jsou Íránci.