ISIS dnes ráno zaútočil na Kurdy v Rakka. Útok charakterizuje zdejší složitou situaci

K útoku právě došlo v okamžiku, kdy Kurdové v napětí očekávají turecký útok na severovýchodě Sýrie. Syrské demokratické síly (SDF) oznámily, že došlo ke třem sebevražedným útokům na jejich pozice ve městě.
Přesun tureckých jednotek
Přesun tureckých jednotek
foto youtube ABC

Podle zpráv došlo k přestřelce a následně se ozval výbuch. Syrská pozorovací mise pro lidská práva se sídlem v Británii oznámila, že se jednalo o dva islámské extrémisty, kteří se účastnili přestřelky, než se odpálili.

Navíc vzhledem k napjaté situaci v očekávání turecké ofenzívy vyhlásilo včera kurské vedení v Sýrii všeobecnou mobilizaci: „Oznamujeme třídenní všeobecnou mobilizaci v severní a východní Sýrii a vyzýváme všechny civilisty, aby směřovali k hranicím s Tureckem, aby splnili svou povinnost.“

Zároveň tomu předcházelo prohlášení SDF především směřované k světovým velmocem, ve kterém se kritizuje plán Turecka na obsazení severu Sýrie, pravděpodobné vytlačení Kurdů a vytvoření tzv. bezpečnostní zóny, kam mají být přesunutí syrští uprchlíci: „Tato vojenská operace v severovýchodní Sýrii bude mít velký negativní dopad na naši válku proti organizaci ISIS a zničí vše, čeho bylo dosaženo v oblasti stability za poslední roky."  

Kritická situace vznikla poté, co prezident Trump ohlásil stažení amerických jednotek ze severovýchodní Sýrie. Kurdové toto považují za zradu, kdy byli Američany vyzbrojení, dostali leteckou podporu a byli vycvičení pro válečné operace proti ISIS. Navíc jich v bojích padly tisíce a SDF zůstává kurdskou jedinou ozbrojenou skupinou, která má stále podporu Washingtonu. SDF zahrnuje ve svých řadách Araby a členy dalších syrských náboženských a etnických menšin. Její ideologie je sekulární a podporuje formu demokracie.

Včera americká administrativa pohrozila Turecku, že jakýkoli útok by se mohl setkat s tvrdými ekonomickými a politickými sankcemi.

Situace je navíc na zdejším území ztížená tím, že se zde Kurdové stali jakýmisi hlídači zbytků ISIS. Je otázkou, do jaké míry jsou zdejšími obyvateli Kurdové (ne)oblíbení. Určitým výsledkem toho zdejšího stavu je dnešní útok v Rakka.

Jak to na severovýchodě Sýrie vypadá, jaké jsou vztahy mezi Kurdy a místními, popisuje Fabrice Balanche, analytik Washingtonského institutu specializujícího se na Blízký východ. „Arabové žijící v jurisdikci YPG (jedna ze zakládajících a vedoucích složek uváděných kurdských sil SDF) si stěžovali na snahu o kurdifikaci, včetně zabavování majetku a školních osnov. Vztahy mezi Kurdy a Araby jsou od roku 2012 na bodě nula kvůli vzájemnému nepřátelství, včetně vysidlování Kurdů od začátku vlády IS v roce 2014.“ Institut Amnesty International navíc obvinil Kurdy, že jejich vojenská složka YPG v říjnu 2015 vedla etnické čistky proti Arabům a mnohé zdejší vesnice zůstaly opuštěné.

Z toho hlediska je otázkou, o jaký útok se vlastně dnes jednalo. V každém případě je zdejší situace vážná a pro Kurdy složitá. V případě vypuknutí konfliktu hrozí další přílivová vlna uprchlíků, tentokrát zejména Kurdů.


Mirko Radušević

reklama