ISIS má nového nearabského vůdce. Na svědomí má například genocidu Jezídů

Extrémisté z tzv. Islámského státu (ISIS) mají nového vůdce. Zpravodajské služby potvrdily, že se jím stal jeden ze zakládajících členů al-Salbi. Rodák z iráckého Mosulu nahradil Abu Bakra al-Bagdádího, který se v říjnu minulého roku odpálil během zásahu amerických vojáků, informoval server britského deníku The Guardian.
Nový vůdce ISIS al-Salbi
Nový vůdce ISIS al-Salbi
twitter

reklama

Celým jménem Amir Mohammed Abdul Rahmán al-Mawli al-Salbi je jedním ze zakladatelů ISIS. Řídil také zotročení menšiny Jezídů a rovněž dohlížel na teroristické operace po celém světě. Do čela ISIS se dostal už před třemi měsíci po smrti al-Bagdádího. Vystupováním pod pseudonymem Abu Ibrahim al-Hashimi al-Quraishi ale zmátl tajné služby, které jeho pravou totožnost potvrdily až nyní.

Podle místních i západních zpravodajců se al-Salbi značně podobá svému předchůdci – jedná se o zatvrzelého veterána, který je plně oddaný extremistické organizaci. V rámci ISIS měl na starosti především otázku víry. Jako držitel univerzitního titulu v oboru práva šaría dohlížel například na náboženskou výuku ve školách, stanovoval různá nařízení ohledně náboženství a podepsal se také pod genocidu Jezídů.

Zajímavostí pak je, že al-Salbi, na rozdíl od drtivé většiny členů ve vedení ISIS, není arabského původu. Narodil se ve městě Tal Afar do rodiny iráckých Turkmenů. V roce 2004 byl po blíže nespecifikovanou dobu zadržován americkými jednotkami v jižním Iráku. Má se za to, že právě tam se seznámil s al-Bagdádím. Během pozdějšího tažení proti ISIS nabízeli Američané za al-Salbiho hlavu pět milionů dolarů (přes 113 milionů korun).

Lisa Smithová v rozhovoru pro RTÉ ONE

Bývalá členka Irských obranných sil a nevěsta ISIS se s dcerou vrátila do Irska

Informace zpravodajců dále naznačují, že není příliš pravděpodobné, aby se nový vůdce ISIS přesunul po vzoru svého předchůdce do syrské provincie Idlib. Jako mnohem pravděpodobnější se jeví varianta, že al-Salbi zůstane v okolí Mosulu. Irácké město a jeho okolí, které bylo ještě před několika lety jednou z hlavních bašt ISIS, stále slouží jako vhodný úkryt pro bývalé i aktivní islámské extremisty.

Právě v Mosulu byl minulý týden zatčen někdejší vlivný člen ISIS Shifa al-Nima. Islamista zodpovědný za popravy mnoha učenců a duchovních, kteří nedodržovali přísná pravidla extremistické organizace, skončil v jednom z vězení pro členy ISIS. Jeho transport ale nebyl vůbec jednoduchý. Silně obézního teroristu totiž nebylo možné převézt běžným policejním vozem. Do akce tak muselo nákladní vozidlo, na jehož korbu se islamista s obtížemi naskládal.

Ačkoliv mnozí vůdci na začátku loňského roku prohlašovali, že byl ISIS poražen, v Iráku i Sýrii jsou jeho přívrženci stále aktivní. „Zaznamenali jsme výrazný nárůst útoků ISIS od poloviny minulého roku, kdy se těžiště jejich aktivity přesunulo dále na jih. Nyní zaznamenáváme průměrně 60 útoků měsíčně. Jedná se především o bombové útoky na příslušníky iráckých bezpečnostních sil,“ uvedl podle Guardianu vysoce postavený kurdský úředník.

„Jejich venkovské sítě zůstávají nedotčené. Koneckonců členové ISIS v Iráku stále dostávají měsíční platy a cvičí se v odlehlých horských oblastech. To umožňuje ISIS přežívat, i když byl vojensky poražen,“ dodal.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!