Islámský stát přišel o hlavu, jeho ideologie ale přetrvává

Americké speciální jednotky dostaly nejhledanějšího teroristu světa. Zakladatel ISIS Abu Bark al-Bagdádí se při vojenské razii odpálil vestou plnou výbušnin, oznámil prezident Donald Trump. Světoví lídři a zahraniční média to považují za úspěch, upozorňují ale na to, že ještě není vyhráno.
Islámský stát přišel o hlavu, jeho ideologie ale přetrvává
Islámský stát přišel o hlavu, jeho ideologie ale přetrvává
Time

reklama

Informace o údajné smrti lídra ISIS se objevily v posledních letech několikrát. Teprve tuto neděli ale Donald Trump prohlásil, že proběhla úspěšná vojenská akce, jejímž terčem byl právě Bagdádí. Testy DNA prý potvrdily jeho totožnost. 

Americký prezident vykreslil na tiskové konferenci Bagdádího jako zbabělce. Ve svých posledních chvílích se prý bál a zemřel „jako pes”.

Důležitý okamžik

Turecký prezident Erdogan označil akci za zlomový bod. Turecko bude prý dále podporovat všechny protiteroristické akce.

Podle francouzského prezidenta Macrona je smrt Bagdádího tvrdou ranou pro ISIS, ale jedná se jen o jednu fázi.  „Boj bude za pomoci našich mezinárodních partnerů pokračovat, abychom si byli jisti, že je tato teroristická organizace poražena. Je to naše priorita,” napsal na Twitter.

„Smrt Bagdádího je důležitý okamžik v našem boji proti terorismu, ale bitva se zlem ISIS ještě není u konce,” uvedl na Twitteru premiér Velké Británie Boris Johnson.

Vojenský vůdce syrských Kurdů zase upozorňuje na to, že se budou chtít spící buňky Islámského státu za smrt svého vůdce pomstít.

V rozhovoru se CNN se k události vyjádřili i rodiče humanitární pracovnice Kayly Mueller, kterou teroristé uvěznili a zabili. Nejprve byli k informaci skeptičtí, neboť se podobné zprávy šířily už dříve.

Jakmile se ale informace potvrdily, začali Donaldu Trumpovi děkovat a chválit ho. Právě po jejich dceři byla pojmenovaná operace na dopadení hlavy ISIS.

Al Bagdádí

Kdo bude nástupce za al-Bagdádího?

Ještě není vyhráno

Analytik Charles Lister popsal smrt Bagdádího jako “obrovský úspěch”, jedním dechem však dodává, že je ISIS stále velmi dobře vybavena, aby přežila a případně se po nějaké době znovu ukázala. Pro deník Financial Times pak uvedl, že se z této situace ISIS zotaví.

Dodal také, že je Bagdádího smrt rozhodně velkou ránou symbolického rázu, a to i vzhledem k tomu, v jaké situaci se ISIS momentálně nachází. Jenom letos přišla organizace o zbytek ovládaného území.

Podle BBC je pravděpodobné, že ISIS použije Bagdádího smrt jako nástroj ke zburcování svých stoupenců v akci za pomstou. Organizace nejspíš najde nástupce.

Jeho role byla prý významná především při ustanovení tzv. Islámského státu. I po vojenských porážkách dávala Bagdádího postava jeho stoupencům naději na vznik chalífátu.

USA však zasáhla v pravou chvíli, neboť se podle Donalda Trumpa Bagdádí nacházel v Idlibu (město, kde zemřel - pozn. red.) proto, aby svou teroristickou organizaci znovu vybudoval.

Kdo byl Bagdádí

Bagdádí vedl džihádistickou skupinu od roku 2010, o 4 roky později se prohlásil chalífou tzv. Islámského státu, který se rozprostíral na dobytém území Iráku a Sýrie.

Už předtím byl však součástí radikálních uskupení. V roce 2004 byl zadržen a následně propuštěn americkými složkami

reklama

reklama