Itálie má za sebou ostře sledované volby: Zvítězila koalice expremiéra Berlusconiho

Občané Itálie rozhodli, že politické strany Vzhůru, Itálie, Liga severu a Bratři Itálie získají v dolní komoře parlamentu největší počet křesel. Podle BBC dosáhne středopravá koalice na maximálně 268 křesel, ale k utvoření většiny potřebuje 316 křesel. Vytváření vlády se tak může protáhnout na několik týdnů.
Silvio Berlusconi
Silvio Berlusconi

reklama

Italové si volili své politické zástupce do Poslanecké sněmovny i do Senátu. V Itálii mají na rozdíl od zbytku Evropy Poslanecká sněmovna i Senát stejné pravomoci a volí se zároveň na stejný počet let.

Nejsilnější jednotlivou stranou se stalo populistické protestní Hnutí pěti hvězd (M5S) s 32 procenty hlasů. Středopravá koalice získala 37 procent hlasů.

Expremiér a současně také šéf poslanců Vzhůru, Itálie Berlusconi, je momentálně ve výkonu trestu a nemůže tak vykonávat funkci premiéra. Hlava strany Vzhůru, Itálie proto po zveřejnění prvních odhadů uvedl, že pokud Liga severu získá v rámci koalice největší počet křesel, bude koaličním kandidátem na post premiéra šéf Ligy Matteo Salvini.

Polonahá aktivistka vyskočila i na Silvia Berlusconiho

Nejen Zeman leží aktivistkám v žaludku. Polonahá žena vyskočila u voleb i na Berlusconiho

Silvio Berlusconi ale zároveň dodal, že po uplynutí jeho trestu, který si „odpykává“ výpomocí v domově důchodců, by se v příštím roce předsedou vlády opět rád stal.

Podle médií jde o triumf populistů, velkém množství povolebních variant a hrozící politické nejistotě.

Vládnoucí Demokratická strana (PD) bývalého premiéra Mattea Renziho skončila podle odhadů na třetím místě a jak sama uvedla, odejde do opozice, pokud se prognózy potvrdí.

Podle italského ministerstva vnitra přesáhla volební účast 70 procent.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!