Itálie má za sebou ostře sledované volby: Zvítězila koalice expremiéra Berlusconiho

Občané Itálie rozhodli, že politické strany Vzhůru, Itálie, Liga severu a Bratři Itálie získají v dolní komoře parlamentu největší počet křesel. Podle BBC dosáhne středopravá koalice na maximálně 268 křesel, ale k utvoření většiny potřebuje 316 křesel. Vytváření vlády se tak může protáhnout na několik týdnů.
Silvio Berlusconi
Silvio Berlusconi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Italové si volili své politické zástupce do Poslanecké sněmovny i do Senátu. V Itálii mají na rozdíl od zbytku Evropy Poslanecká sněmovna i Senát stejné pravomoci a volí se zároveň na stejný počet let.

Nejsilnější jednotlivou stranou se stalo populistické protestní Hnutí pěti hvězd (M5S) s 32 procenty hlasů. Středopravá koalice získala 37 procent hlasů.

Expremiér a současně také šéf poslanců Vzhůru, Itálie Berlusconi, je momentálně ve výkonu trestu a nemůže tak vykonávat funkci premiéra. Hlava strany Vzhůru, Itálie proto po zveřejnění prvních odhadů uvedl, že pokud Liga severu získá v rámci koalice největší počet křesel, bude koaličním kandidátem na post premiéra šéf Ligy Matteo Salvini.

Polonahá aktivistka vyskočila i na Silvia Berlusconiho

Nejen Zeman leží aktivistkám v žaludku. Polonahá žena vyskočila u voleb i na Berlusconiho

Silvio Berlusconi ale zároveň dodal, že po uplynutí jeho trestu, který si „odpykává“ výpomocí v domově důchodců, by se v příštím roce předsedou vlády opět rád stal.

Podle médií jde o triumf populistů, velkém množství povolebních variant a hrozící politické nejistotě.

Vládnoucí Demokratická strana (PD) bývalého premiéra Mattea Renziho skončila podle odhadů na třetím místě a jak sama uvedla, odejde do opozice, pokud se prognózy potvrdí.

Podle italského ministerstva vnitra přesáhla volební účast 70 procent.

Reklama
Reklama