Itálie vyhlašuje karanténu pro celou zemi. Na přísná opatření doplatí i fotbal

Italská vláda od úterý zavede karanténu pro celou zemi, aby se bránilo dalšímu šíření nového koronaviru. Podle agentur Reuters a DPA to dnes večer oznámil na tiskové konferenci premiér Giuseppe Conte. Lidé by podle něj kromě cestování měli omezit i pohyb na veřejnosti. Až do 3. dubna se také prodlouží uzavření škol v celé zemi, ruší se také veškeré sportovní akce. Všechny Italy vyzval premiér k odpovědnosti.
9. 3. 2020 VELKÉ ZRPÁVY: V ITÁLII SE KVŮLI KORONAVIRU VZBOUŘILI VĚZNI
9. 3. 2020 VELKÉ ZRPÁVY: V ITÁLII SE KVŮLI KORONAVIRU VZBOUŘILI VĚZNI

reklama

„Chystám se podepsat dekret, který bychom mohli shrnout do věty ´Zůstávám doma´. Itálie se stane ochrannou zónou,“ prohlásil Conte před novináři. „Všichni se musíme něčeho vzdát. Epidemii zvládneme, pokud přijmeme ještě drastičtější opatření k ochraně našich obyvatel, nebudeme vytvářet (dílčí uzavřené) červené zóny, nýbrž celá Itálie se stane ochrannou zónou,“ uvedl Conte. Nelze podle něj ztrácet čas.

Neměla by se omezovat veřejná doprava. Lidé by tak podle Conteho měli mít možnost se dopravit do zaměstnání. Vláda ale také zakázala konání všech sportovních akcí do 3. dubna. Týká se to i fotbalové ligy, která se nesmí hrát ani bez diváků. Uzavřena budou všechna lyžařská střediska.

 

Koronavirus: 12 mýtů, které o něm kolují a zbytečně vyvolávají paniku

KORONAVIRUS SVĚT: Jižní Korea ohlásila 69 nových případů nákazy koronavirem. Celá Itálie jde do karantény

„Dekret zavádí povolení vstupu do a ze zón pouze v nejnutnějších případech - v uvedených zónách se mají lidé vyvarovat přesunů při vstupu a výstupu do zón, stejně jako na území těchto teritorií, ledaže by se jednalo o doložené přesuny z pracovních důvodů či v nezbytných zdravotních důvodech. Jsou povoleny návraty do vlastního bydliště,“ informuje na svých webových stránkách ministerstvo zahraničí s tím, že další podrobnosti budou následovat.

Zpřísnění opatření premiér oznámil krátce poté, co civilní ochrana oznámila nejnovější údaje o šíření koronaviru. V Itálii už se potvrdilo od minulého měsíce 9 172 případů nákazy, z toho 463 osob zemřelo. V současnosti je potvrzeno 7 985 nakažených, 724 lidí se dosud z nákazy zotavilo.

------------------------------------------------------------------------------------

Důležité kontakty:

  • rizikové regiony zřídily nouzovou linku, kam se lze v otázkách spojených s koronavirem obracet - Lombardie 800 894 545, Veneto 800 462 340 (linky jsou dostupné pouze z území Itálie)
  • v případě zdravotních obtíží lze volat na  jednotnou linku pohotovosti 112 po celé Itálii
  • v případě nouze volejte pohotovostní linku Generálního konzulátu ČR v Miláně +39 375 63 78 179 nebo Velvyslanectví ČR v Římě +39 335 310 450

------------------------------------------------------------------------------------

Od druhé poloviny února země přijala řadu opatření proti šíření nákazy, zprvu zejména pro sever země, kde je situace nejhorší. Minulý týden mimo jiné uzavřela v celé zemi na dva týdny školy.

Od neděle vláda výrazně zpřísnila opatření označované za „drastické“, když nařídila až do 3. dubna karanténu pro region Lombardie a pro 14 provincií v dalších regionech. Opatření, na jehož základě by lidé neměli tyto oblasti opouštět, se dotklo zhruba 16 milionů lidí, což je asi čtvrtina italské populace.

 

ČTK, iPrima

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!