Itálie vyhlašuje karanténu pro celou zemi. Na přísná opatření doplatí i fotbal

„Chystám se podepsat dekret, který bychom mohli shrnout do věty ´Zůstávám doma´. Itálie se stane ochrannou zónou,“ prohlásil Conte před novináři. „Všichni se musíme něčeho vzdát. Epidemii zvládneme, pokud přijmeme ještě drastičtější opatření k ochraně našich obyvatel, nebudeme vytvářet (dílčí uzavřené) červené zóny, nýbrž celá Itálie se stane ochrannou zónou,“ uvedl Conte. Nelze podle něj ztrácet čas.
Neměla by se omezovat veřejná doprava. Lidé by tak podle Conteho měli mít možnost se dopravit do zaměstnání. Vláda ale také zakázala konání všech sportovních akcí do 3. dubna. Týká se to i fotbalové ligy, která se nesmí hrát ani bez diváků. Uzavřena budou všechna lyžařská střediska.
„Dekret zavádí povolení vstupu do a ze zón pouze v nejnutnějších případech - v uvedených zónách se mají lidé vyvarovat přesunů při vstupu a výstupu do zón, stejně jako na území těchto teritorií, ledaže by se jednalo o doložené přesuny z pracovních důvodů či v nezbytných zdravotních důvodech. Jsou povoleny návraty do vlastního bydliště,“ informuje na svých webových stránkách ministerstvo zahraničí s tím, že další podrobnosti budou následovat.
Zpřísnění opatření premiér oznámil krátce poté, co civilní ochrana oznámila nejnovější údaje o šíření koronaviru. V Itálii už se potvrdilo od minulého měsíce 9 172 případů nákazy, z toho 463 osob zemřelo. V současnosti je potvrzeno 7 985 nakažených, 724 lidí se dosud z nákazy zotavilo.
------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------
Od druhé poloviny února země přijala řadu opatření proti šíření nákazy, zprvu zejména pro sever země, kde je situace nejhorší. Minulý týden mimo jiné uzavřela v celé zemi na dva týdny školy.
Od neděle vláda výrazně zpřísnila opatření označované za „drastické“, když nařídila až do 3. dubna karanténu pro region Lombardie a pro 14 provincií v dalších regionech. Opatření, na jehož základě by lidé neměli tyto oblasti opouštět, se dotklo zhruba 16 milionů lidí, což je asi čtvrtina italské populace.
ČTK, iPrima