Italové propouští kvůli koronaviru z vězení některé z členů mafie

Z italských věznic se díky nařízení proti šíření pandemie onemocnění COVID-19 předčasně dostávají ven někteří významní členové mafiánských skupina jako Cosa Nostra nebo Ndrangheta. Tamní státní zástupce přitom varoval, že v době krize může právě mafie dále infiltrovat ekonomický život. Informoval o tom server CNN.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Do domácího vězení byli podle informací CNN propuštěni například vlivný boss sicilské Cosa Nostry Francesco Bonura, člen Ndranghety Vincenzo Iannazzo nebo Casalesi klanu Pasquale Zagaria, uvedl italský státní zástupce zaměřující se na boj s mafii Federico Cafiero De Raho.

Jakmile jsou venku, nelze jejich aktivitu uhlídat

V rámci boje s šířením pandemie onemocnění COVID-19 v nápravných zařízeních italská vláda zmocnila tyto zařízení k přesunu vězňů, kterým zbývá do konce výkonu trestu méně než osmnáct měsíců, do domácího vězení. Podle ministerstva spravedlnosti klesl počet vězňů v Itálii od 29. února o 6 a půl tisíce.

Státní zástupce Cafiero De Raho podle CNN uvedl, že tři jím výše zmínění muži byli vězněni na základě speciálních izolačních opatřeních, aby se předešlo jejich kontaktu s okolím mimo věznici a zamezilo ve výkonu jakékoliv činnosti v souvislosti s jejich rolemi v organizacích organizovaného zločinu. „Jakmile jsou jednou posláni domů, nejsou tato opatření očividně dále vynutitelná,“ uvedl.

Alan Kurdi, loď německé humanitární organizace Sea Eye

Vzkaz migrantům? Itálie, Malta i Libye uzavírají kvůli koronaviru přístavy

„V tomto momentě krize mohou mafiánské organizace dále infiltrovat ekonomický život, speciálně podporou nebo dokonce získáváním podniků ve finančních potížích, které nemají přístup k veřejné pomoci a jsou proto nuceny se obrátit na alternativní úvěrové zdroje , zdroje zločineckých organizací,“ sdělil Cafiero De Raho pro CNN.

Je to šílené, neúcta k lidem, policii a obětem

Francesco Bonura byl odsouzen na 23 let vězení kvůli jeho roli v mafiánské organizaci a odseděl si zatím pouze devět měsíců ve vězení. Vincenzo Iannazzo byl v roce 2018 odsouzen na více než 14 let vězení a je známý jak šéf klanu ve městě Lamezia Terme. Pasquale Zagaria byl zatčen v roce 2007 a jako mozek finančnictví Casalesi klanu odsouzen k dvaceti letům vězení.

Propuštění mafiánských šéfů se v Itálii setkalo s kritikou veřejnosti. „To je šílené,“ uvedl ve čtvrtek facebookovém videu vůdce opoziční strany Liga Severu Matteo Salvini. „Je to nedostatek úcty k lidem, úřadům, novinářům, policistům a obětem mafie.“

Ministr spravedlnosti Alfonso Bonafede sdělil, že rozhodnutí o propuštění vězňů je přijímají magistráty „autonomně a nezávisle“, nicméně úřady zvažují návrh, aby do konečného rozhodnutí mohlo promluvit oddělení pro boj s mafií.

reklama

reklama