Italové zavřeli přístavy další lodi s migranty. Prý je nemusela zachraňovat

Itálie nedovolila přistát ve svých přístavech další lodi s migranty. Po plavidlech zahraničních charitativních organizací se jedná o první soukromou loď pod italskou vlajkou. Podle úřadů totiž k migrantům v moři mířila libyjská pobřežní stráž a zásah italského plavidla tak nebyl nutný.
ilustrační foto
ilustrační foto
AP

reklama

Podle italských médií vyzvedla loď Vos Thalassa z moře poblíž libyjského pobřeží 66 migrantů. Nejedná se přitom o záchranářské plavidlo, ale o loď, která zásobuje ropné plošiny ve Středozemním moři. Poté, co se i s migranty chtěla posádka vrátit zpět do Itálie, narazila na problém: Italské úřady jí zakázaly vplout do všech přístavů na Apeninském poloostrově. Migranty si nakonec převzala italská pobřežní stráž.

Italský ministr dopravy Danilo Toninelli dnes na svém twitterovém účtu napsal, že je hrdý na italskou pobřežní stráž, protože na svoji loď vzala přes 60 migrantů, kteří „ohrožovali život posádky italského plavidla Vos Thalassa“. Dodal také, že bude zahájeno vyšetřování a výtržníci budou potrestáni.

Jedná se o první případ, kdy bylo v souvislosti s migrací italské lodi zakázáno vplout do domovských přístavů. Italové nevpuštění lodi Vos Thalassa vysvětlují tím, že posádka v tomto případě vůbec nemusela zasahovat. Mezinárodní právo sice nařizuje každé lodi, že v případě nouze musí doplout do inkriminovaného místa a nabídnout pomoc, italská média ovšem citují vládní představitele, podle kterých byla libyjská pobřežní stráž blíže než italské plavidlo a to tak nemuselo migranty z moře zachraňovat.

Nová italská vláda složená z představitelů Hnutí pěti hvězd a Ligy se od počátku svého fungování staví velice tvrdě proti přijímání nových migrantů. V minulých týdnech už Itálie zavřela přístavy několika lodím zahraničních charitativních organizací, které převážely migranty.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!