Italský ostrov Ischia zasáhlo zemětřesení. Zemřeli minimálně dva lidé

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Ničivé zemětřesení včera zasáhlo italský ostrov Ischia

reklama

Dva lidské životy a přibližně čtyři desítky zraněných. Taková je prozatímní bilance zemětřesení, které včera ve večerních hodinách zachvátilo italský ostrov Ischia, který leží nedaleko Neapole. Několik lidí se podle informací stále nachází pod troskami domů. Všichni Češi by ovšem měli být v pořádku.

Zemětřesení padesátitisícový ostrov zasáhlo zhruba v devět hodin večer. Jeho síla zatím není oficiálně potvrzená – původně italský seismologický ústav hovořil o 3,6 stupních Richterovy škály, ale později své výpočty navýšil na 4,0 stupně. Podle amerických seismologů dosáhly otřesy dokonce síly 4,3 stupňů.

Epicentrum zemětřesení podle dostupných informací leželo směrem na jihozápad od ostrova Ischie. Jeho ohnisko se pak mělo nacházet v moři, a to v hloubce zhruba deseti kilometrů. I přesto ale byly otřesy na pevnině ničivé – zřítilo se totiž několik budov a podle BBC na mnoha místech ještě nyní nefunguje dodávka elektřiny.

Zemětřesení má zatím dvě oběti

Podle místostarosty provincie Casamicciola Terme Giuseppeho Silvitelliho při zemětřesení zemřely dvě ženy. Uvedl to v rozhovoru pro Rai News. Tělo první z nich bylo objeveno pod troskami kostela, který nápor zemětřesení nevydržel. Druhá žena pak byla nalezena pod sutinami jiné zhroucené budovy.

Spousta dalších lidí pak měla obrovské štěstí, že z domů stihla včas utéct do bezpečí: „Seděl jsem na gauči a koukal na televizi. Najednou vypadla elektřina, vše se začalo třást a něco mi spadlo na hlavu. Křičel jsem, moje matka mě chytila a vyběhli jsme ven,“ vylíčil svůj zážitek jeden ze zachráněných.

Podobně momenty hrůzy a strachu popsal i jeden z uživatelů Twitteru. Ten prozradil, že události včerejšího večera nebyly vůbec příjemné: „Byla to hrozná zkušenost, všechno se třáslo a ponořilo do tmy. Domy padaly… noční můra.“

Záchranáři se snaží vyprostit i dvě děti

Včas z padajícího domu stihl na poslední chvíli i utéct i manželský pár, který už s sebou ale nedokázal vzít své tři děti. Video ze záchrany nejmladšího z nich, teprve sedmiměsíčního kojence, si můžete prohlédnout níže. Dva jeho starší bratři jsou sice stále zavaleni troskami domu, ale podle informací jsou naživu a komunikují se zasahujícími záchranáři. Záchranné složky byly úspěšné také při zásahu u sutin jiného domu, které uvěznily těhotnou ženu.

Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Italští záchranáři z trosek vyprošťují sedmiměsíčního kojence

Problémem je naopak poskytování zdravotnické péče v nemocnicích. Místní nemocnice totiž musela být kvůli zemětřesení evakuována a dočasně tak byla zřízena venku. Někteří zranění proto byli převezeni do nemocnice v Neapoli.

Na místě zasahují také pracovníci italského Červeného kříže. Ten na svém oficiálním Twitterovém účtu potvrdil, že má na místě několik svých dobrovolníků, kteří pomáhají ve spolupráci s místními úřady.

 

Zavedeny byly také speciální dopravní trajekty, které směrem na ostrov přiváží více záchranářů a opačným směrem pak vozí turisty, kteří se rozhodli vrátit z dovolené domů. Na místo by podle Angela Borrelliho, šéfa civilní obrany, měly být poslány ještě dva další trajekty. Každý z nich je údajně schopen pojmout až 650 lidí.

Všichni Češi, kteří jsou v oblasti na dovolené, by podle ministerstva zahraničí měli být v pořádku: „Čeští turisté jsou tam v pořídku. Nikomu se nic nestalo,“ řekla dnes ráno ČTK jeho mluvčí Michaela Lagronová.

reklama

reklama