Izrael zaútočil na íránské cíle v Sýrii. Odvetný útok cílil na íránské elitní jednotky Quds

Syrská média uvádí, že při útoku byli zabiti dva civilisté. Protivzdušná obrana zasáhla většinu raket vypálených na Damašek.
izraelský útok na Damašek 12.11.
izraelský útok na Damašek 12.11.
foto youtube CCTV

Nejméně dva civilisté byli zabiti a několik dalších zraněno při nočních izraelských leteckých útocích na okraji hlavního města Damašku.

Podle zdrojů z armády uvádí syrská agentura SANA, že k „útoku došlo v 01:20, kdy izraelské letouny vystřelily několik raket ze směru Golanských výšin na Marj Eyoun v Libanonu a zasáhly okraj Damašku.“

Server Al Jazeera přenáší zprávu izraelské strany, ve které se píše, že izraelská armáda zaútočila na íránské a syrské vojenské cíle v Sýrii a jedná se o odvetu za odpálení raket na Izrael den předtím. Izraelská armáda tvrdí, že systém protiraketové obrany v úterý sestřelil čtyři rakety vypálené ze Sýrie na Izrael.

Mluvčí izraelské armády plukovník Avichay Adraee, který popsal odvetný útok, uvedl, že stíhací letouny zasáhly v Sýrii několik cílů patřících elitní jednotce Quds (tajná složka íránských revolučních gard odpovědná za operace v zahraničí), a to včetně vojenské základny, raket typu země-vzduch a skladu zbraní.

Podle serveru Al Jazeera izraelská armáda varovala Sýrii před poskytováním útočiště íránským silám a upozorňuje syrskou stranu, že bude útočit, dokud to bude zapotřebí.

Komentář Al Jazeery k tomuto útoku uvádí, že za akcí může být zatím snaha premiéra Benjamina Netanjahu bojujícího o politické přežití a útoky jsou motivovány politickými cíli.

reklama