Izraelský premiér byl obžalován z korupce

Premiér Izraele byl dnes formálně obžalován z korupce. Stalo se tak pouze několik hodin před plánovaným setkáním s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který mu měl představit svůj blízkovýchodní mírový plán. Benjamin Netanjahu tvrdí, že je nevinný.
Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu
dunya

reklama

Sedmdesátiletý Benjamin Netanjahu byl dnes formálně obžalován z uplácení, podvodu a porušení důvěry ve třech korupčních případech. Jde o historicky první případ, kdy byl izraelský premiér v úřadu obžalován.

Stalo se tak několik hodin poté, co Netanjahu stáhl svou žádost o udělení imunity. V Izraeli, narozdíl od České republiky, kde se imunita získává automatická nabytím mandátu, o ni musí poslanci žádat parlament.

Izraelský premiér všechna obvinění popírá a vyšetřování označuje jako „pokus o puč“ řízený levicí a médii, informuje CNN. Přestože ještě není známé datum soudního líčení, celý proces se může protáhnout na několik let. V premiérském křesle může Netanjahu sedět až do doby svého odsouzení.

Nejdéle sloužící izraelský premiér je obviněný z přijímání darů od bohatých businessmanů a udělování výhod svému příteli, milionáři a vlastníkovi zpravodajského serveru, za účelem zlepšení vlastního mediálního obrazu. Izraelský premiér tvrdí, že se jedná o „hon na čarodějnice“.

Obžaloba padla v době, kdy se Netanjahu zdržuje ve Spojených státech amerických, kde se má setkat s tamním prezidentem. Donald Trump měl izraelskému premiérovi představit dlouho očekávaný plán na smír mezi Izraelem a Palestinou.

reklama

reklama