Izraelský premiér byl obžalován z korupce

Premiér Izraele byl dnes formálně obžalován z korupce. Stalo se tak pouze několik hodin před plánovaným setkáním s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který mu měl představit svůj blízkovýchodní mírový plán. Benjamin Netanjahu tvrdí, že je nevinný.
Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu
dunya

Sedmdesátiletý Benjamin Netanjahu byl dnes formálně obžalován z uplácení, podvodu a porušení důvěry ve třech korupčních případech. Jde o historicky první případ, kdy byl izraelský premiér v úřadu obžalován.

Stalo se tak několik hodin poté, co Netanjahu stáhl svou žádost o udělení imunity. V Izraeli, narozdíl od České republiky, kde se imunita získává automatická nabytím mandátu, o ni musí poslanci žádat parlament.

Izraelský premiér všechna obvinění popírá a vyšetřování označuje jako „pokus o puč“ řízený levicí a médii, informuje CNN. Přestože ještě není známé datum soudního líčení, celý proces se může protáhnout na několik let. V premiérském křesle může Netanjahu sedět až do doby svého odsouzení.

Nejdéle sloužící izraelský premiér je obviněný z přijímání darů od bohatých businessmanů a udělování výhod svému příteli, milionáři a vlastníkovi zpravodajského serveru, za účelem zlepšení vlastního mediálního obrazu. Izraelský premiér tvrdí, že se jedná o „hon na čarodějnice“.

Obžaloba padla v době, kdy se Netanjahu zdržuje ve Spojených státech amerických, kde se má setkat s tamním prezidentem. Donald Trump měl izraelskému premiérovi představit dlouho očekávaný plán na smír mezi Izraelem a Palestinou.

reklama