Jablek je málo a promítá se to na ceně. Kilogram stojí přes 40 korun

Loňské jarní mrazy způsobily nedostatečnou úrodu jablek. Výsledkem je jejich rekordní cena za kilogram. V supermarketu nás teď vyjdou na přibližně 40 korun za kilogram. Očekává se, že ceny vyrovnají dosavadní maximum z roku 2013, kdy stál kilogram 41,8 korun.
Jablka
Jablka
freepik.com

reklama

V České republice jsou jablka nejvíce konzumované ovoce. Na jednu osobu připadá v průměru 24 kilogram jablek. Podle Českého statistického úřadu průměrná cena v tomto týdnu pokořila 40,58 korun. Česko se řídí vývojem cen v Evropě, protože je závislé na dovozu.

Zdražování může ještě pár měsíců pokračovat. S novou sklizní na podzim tohoto roku by se ceny naopak měly opět snižovat. Současné zásoby jablek v Evropské unii jsou na polovině běžné výše. Stejně tak čeští pěstitelé loni dosáhli jedné z nejnižších úrod v historii. Je pravděpodobné, že při současných cenách budou lidé vyhledávat jiné sezónní ovoce, které se v tuto dobu objevuje na pultech. Zákazník může vybírat například jahody a maliny z české produkce nebo dovážené broskve a meruňky. Dlouhodobě také mezi nejoblíbenější ovoce u českých spotřebitelů patří banány.

reklama

reklama