Jablka jsou drahá kvůli loňské neúrodě

Máte rádi jablka? Tak se připravte, že si za ně připlatíte. Jablka jsou totiž extrémně drahá a to kvůli loňské neúrodě. O kolik je cena jablek vyšší než oproti loňsku a kdy budou levnější?
31. 5. 2018 ZPRÁVY: JABLKA JSOU DRAHÁ KVŮLI LOŇSKÉ NEÚRODĚ
31. 5. 2018 ZPRÁVY: JABLKA JSOU DRAHÁ KVŮLI LOŇSKÉ NEÚRODĚ

reklama

Za kilo jablek zaplatíte přibližně 45 korun. To je o 20 korun víc, než za kilo banánů. Pokud tedy chcete ušetřit, můžete kupovat místo jablek banány. Loňská úroda totiž byla téměř poloviční než ta předloňská. Podepsaly se na tom jarní mrazíky a také velký zájem o česká jablka. Podle serveru Deník.cz jsme dokonce už v dubnu museli platit za kilo jablek 39 korun. Loni to přitom bylo 31 korun.

„Já jsem chodila 17 let do školy včetně vysoký ekonomický a nerozumím tomu,“ diví se jedna z oslovených zákaznic.

„Můžete se setkat s cenami jablek 50, 60 korun, ale sama Evropa měla jablek málo,“ říká předseda představenstva ovocnářské firmy Vladimír Pelant.

Na česká jablka si budeme muset počkat tedy až na konec léta. Očekává se, že koncem srpna a v září by mohly ceny výrazně klesnout a to proto, že se očekává abnormálně dobrá úroda jablek. Ovšem pokud úrodu nezahubí extrémní sucha.

„Když nebude déšť, pak jablka nenarostou. Pak jsou drobnější,“ vysvětluje pěstitel jablek Miloš Thoř.

Více vláhy očekávají v podstatě všichni zemědělci. Extrémní sucha by mohla výrazně zamávat s cenami nejen jablek, ale i ostatních plodin.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!