Jak to bude s novým názvem pro Makedonii? Prezident dohodu s Řeckem odmítá podepsat!

Jak se zdá, dohoda premiérů Makedonie a Řecka nebude tak pevná, jak si mysleli. Nový název bývalého jugoslávského státu Republika Severní Makedonie nezískal moc kladných ohlasů. Proti je i makedonský prezident Ďorge Ivanov, který dohodou odmítá podepsat.
ilustrační foto
ilustrační foto
pixabay.com

reklama

Ivanova je toho názoru, že dohoda o novém názvu Makedonie je pouze osobním rozhodnutím makedonského premiéra Zorana Zaeva a řeckého premiéra Alexise Tsiprase. Podle něj toto rozhodnutí Makedonii poškozuje a on nikdy dohodu nepodepíše.

Podle informaci serveru RT prezident kritizoval, že vláda neměla odvahu vypracovat společné stanovisko a dosáhnout konsenzu. Celý proces byl podle něj netransparentní a o tom také svědčí konečný výsledek.

ilustrační foto

Po téměř šestadvacetiletém sporu s Řeckem je rozhodnuto: Bývalá jugoslávská republika Makedonie změnila název státu. Bude z ní Severní Makedonie

Podle plánu by nejprve dohodu měli podepsat Zaev s Tsiprasem, poté poputuje ke schválení do makedonského parlamentu a posléze by dokument měl podepsat sám prezident. Pokud tak neučiní, bude parlament o dokumentu hlasovat podruhé a při opětovném souhlasu musí hlava státu podle makedonských zákonů podepsat. Podle dnešního vyjádření prezidenta Ivanova je zřejmé, že se podpisu bude i tak bránit.

reklama

reklama