Jak Evropa vidí vítězství Johnsona. Máme v tom prsty, zní Ironicky z Ruska

Vůdcové EU podle agenturních zpráv vítají „jasné vítězství“ Johnsona, který má nyní podle nich těžký úkol vyjednat obchodní dohodu po Brexitu.
Johnson a Corbyn v BBC
Johnson a Corbyn v BBC
foto repro FT

reklama

Unijní politici mluví o úlevě, že Británie bude moci připravit příští měsíc řádnou cestu pro brexit. Dobře vědí, že jedno je britské rozhodnutí pro brexit a druhé bude forma britsko.unijní dohody,To jednoduché nebude.

Angela  Merkelová píše Johnsonovi: „Blahopřeji, Borisi Johnsone, k vašemu výraznému vítězství. Těším se, že s vámi budu spolupracovat za přátelství a silné spolupráce mezi našimi národy.“

Radost z vítězství dala v Německu najevo opoziční a k EU kritická Alternativa pro Německo (AfD).

Rakouský premiér Sebastian Kurz ocenil Johnsonovo „impozantní volební vítězství“ a uvedl, že „dohoda o odstoupení bude nyní, doufejme, brzy ratifikována“.

Nejednoznačnost názorů

Nesmíme si myslet, že u všech v Evropě panuje citovaná jednoznačnost. Svědčí o tom komentář na serveru německé veřejnoprávní stanice Deutsche Welle, kde autor k vítězství Johnsona píše a ptá se: „Je to skutečně tak skvělý okamžik? Nevede to k rozpadu?“ Má pochopitelně na mysli rozpad EU. Pak se pustil do Johnsona: „Boris Johnson přijal téměř každý trik ze scénáře Donalda Trumpa. Nikdo ani nemrkl. Bude i nadále lhát, že odchod Spojeného království z EU bude snadný a rychlý.“ Komentátor kritizuje také Corbyna a dává mu za vinu, že labouristé ztratily „rudé zdi“, tradiční srdce Británie – velké oblasti postindustriální severní Anglie, kde konzervativci svými škrty zmrzačili společnost a ekonomiku, což chudobu ještě více zhoršilo.

Boris Johnson

Britské volby vyhrál s náskokem Johnson. Lepší už byla jen „Železná lady“

Jak nesou na svých bedrech výsledek voleb Skotové?

Pro ilustraci použijme komentář ze skotského serveru The Herald,  jehož autorka již v titulku výsledek shrnula do slov: „Měli bychom si dát pozor na demokracii“. Důvodem podle ní je skutečnost, že britské volby ukázaly a daly precedent do budoucnosti, že vrcholoví politici (Johnson a Corbyn) ukázali, že „být upřímný je méně důležité než být viditelný“. Nazvala přímo Johnsona osvědčeným lhářem, který „kam se vrtnul, následovala ho konzervativní kampaň s brexitářským cílem, kdy ústřední kancelář konzervativců fungovala na Twitteru jako organizace pro cenzuru skutečností“. Komentátorka použila také výrazu „stárnoucí kolonialisté“, kteří podle ní odmítali veškerou kritiku místních obyvatel (Skoty). Svůj díl si odnesl i Corbyn za „manipulaci s antisemitismem“ a podle komentátorky v kampani také lhal.

Alexander Tomský ve studiu TV Prima

Alexander Tomský: Johnson vyhrál smyslem pro humor. Byla to kontrarevoluce lidu proti elitě

Rusko již dávno vyhrálo britské volby

Ruská média stejně jako západní přinášejí zprávy o vítězství konzervativní strany a především citují blahopřejný telegram Johnsonovi od ruského prezidenta Vladimira Putina: „Gratuluji vám k opětovnému jmenování předsedou vlády. Jsem přesvědčen, že rozvoj konstruktivního dialogu a spolupráce v různých oblastech plně vyhovuje zájmům národů našich zemí a celého evropského kontinentu." Prezident Ruské federace dále přál britskému premiérovi úspěch „v zodpovědné činnosti v čele vlády, stejně tak dobré zdraví a pohodu“.

Zajímavé je vysílání – podcast agentury Sputnik připomínající komentář Bena Judaha v americkém deníku Washington Post pod názvem „Rusko již vyhrálo britské volby“. Sputnik článek ironizuje, když Rusko má prsty v tom, že stoupenci Moskvy zajistili Johnsonovi vítězství ve volbách.

Americký komentář píše o tom, že před britskými všeobecnými volbami se obě hlavní strany navzájem obviňují z toho, kdo je oblíbenec Kremlu. Ben Judah píše: „Ať je výsledek voleb jakýkoli, Rusko již zvítězilo. Ti, kteří jsou v Moskvě pověřeni tímto úkolem, musí sledovat události ve Velké Británii s prohlubujícím se pocitem uspokojení.“ Narážka je na článek labouristického týdeníku Observer: „Bývalý agent KGB se setkal s Borisem Johnsonem na italské party.“ Jednalo se o to, že Johnson se na jednom večírku v dubnu 2018 po aféře Novičok potkal s ruským miliardářem a podnikatelem Alexandrem Lebeděvem, majitelem britských novin Evening Standard a Independent.

reklama

reklama