Jak je to s odchytovými klecemi v lesích? Podle myslivců do lesa patří

Nedávná reportáž o srnce chycené do klece vzbudila rozporuplné reakce jak od diváků, tak i myslivců. Podle nich odchytové klece do lesů za určitých okolností patří. Za jakých podmínek myslivci mohou klece do lesů instalovat?
9. 12. 2017 ZPRÁVY: ODCHYTOVÉ KLECE V LESÍCH BÝT MOHOU
9. 12. 2017 ZPRÁVY: ODCHYTOVÉ KLECE V LESÍCH BÝT MOHOU

reklama

O takzvaných odchytových klecích náš reportér hovořil přímo s členem rady Českomoravské myslivecké jednoty. Podle něj se klece používají, je to legitimní způsob lovu, který umožňuje myslivecký zákon. I tenhle způsob lovu ale má svá pravidla.

A právě ta byla podle myslivců v případě srny chycené v kleci na Karlovarsku s největší pravděpodobností porušena. Vlnu emocí kolem takzvaných odchytových klecí vzbudily tyhle záběry. Natočil je náš divák, který srnku také vysvobodil. O pár dní ve stejné kleci natočili další chycenou srnu i naši reportéři. Tu z klece vysvobodil až myslivec. Bylo to zhruba po 3 hodinách. Byl to ale myslivec, který s daným revírem nemá nic společného. Člověk, který má na zmíněný revír dohlížet, k chycené srně vůbec nedorazil a to i přesto, že ho volali policisté. A právě tohle je podle myslivců ten první a zásadní problém.

„V tomhle případě se skutečně jednalo o pochybení toho, kdo tu klec používal. A dnes existují zařízení, které posílají buď SMS, nebo MMS o tom, co se okolo té pasti děje. Takže to je z našeho pohledu velice zarážející, že se tomu nevěnoval,“ řekl Miloš Ježek, člen rady Českomoravské myslivecké jednoty.

ilustrační foto- sloni

Studie: Pytláci v Africe zabíjí méně slonů. Obchod se slonovinou ale roste

Další problém by mohl být i v kleci samotné. Srna se do ní totiž pravděpodobně neměla vůbec chytit. „Předpokládám, že ta klec měla sloužit k odchytnu černé zvěře a v tomhle případě byla nevhodně zvolená konstrukce, protože došlo k odchytu srnčí zvěře,“ dodal Ježek.

Na druhou stranu odchytové klece a třeba i ty na odlov srnčí zvěře mají podle myslivců v lese své nezastupitelné místo. A rozhodně prý nejde o nelegální způsob lovu. „Když se jedná o odchyt zvěře, který slouží jednak k odchytu živé zvěře, případně k jejímu usmrcení a co se týká usmrcení spárkaté zvěře v těchto zařízeních, tak lze bez povolení pouze podle zákona o myslivosti usmrcovat zvěř poraněnou, anebo nežádoucích chovů,“ vysvětluje Ježek.

Zdravá srnka by tedy měla být, pokud už se do klece chytne, co nejrychleji myslivci vypuštěna zpět do přírody. S tím souvisí i poslední rada myslivců veřejnosti. Pokud byste někde v lese našli srnku chycenou v kleci, rozhodně se ke kleci nepřibližujte. Mohli byste totiž zvíře vyděsit a to by se mohlo v kleci zranit. Snažte se zavolat myslivce z nejbližšího okolí. 

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!