Jak je to s příměřím v Sýrii? OSN požadovala třicetidenní příměří, ale i tak se válčí dál

Rada bezpečnosti OSN v sobotu požadovala nastolení třicetidenního příměří v Sýrii, ale syrské vládní síly žádost rady nevyslyšely. V neděli ráno bylo obnoveno bombardování cílů v oblasti syrské východní Ghúty. Informace uvedl server BBC.
Rozbombardovaná Ghúta
Rozbombardovaná Ghúta
AP

reklama

Rezoluce reaguje na zhoršenou situaci v Sýrii. Právě tam jen v minulém týdnu zemřelo při náletech syrského letectva na Ghútu u Damašku kolem 500 civilistů, včetně 120 dětí.

Pro rezoluci se začalo hlasovat v sobotu a hlasování se zúčastnilo všech 15 členů Rady bezpečnosti OSN včetně Ruska. Americká velvyslankyně OSN Nikki Haleyová vyjádřila svůj pesimismus ohledně toho, zda Sýrie výzvu vyslechne. Francouzský zástupce OSN Francois Delattre prohlásil, že celá tato akce je podle něj velmi opožděná. Mimo jiné uvedl, že taková nečinnost by mohla znamenat i konec OSN.

V Kábulu zemřelo po bombovém útoku nejméně čtyřicet lidí

Bombový útok v Kábulu: Výbuchy zabily minimálně čtyři desítky lidí

Podle BBC se příměří některých oblastí netýká. Nemá se vztahovat na akce vedené proti Islámskému státu, al-Káidě a Frontě dobytí Sýrie, což je jedna z poboček al-Káidy.

Tyto informace potvrdil íránský generál Mohammed Baqeri. Ten uvedl, že některé části předměstí Damašku, které jsou kontrolovány teroristy z Fronty an-Nusra a dalšími teroristickými skupinami, nespadají do příměří. Jak Írán, tak i Rusko jsou spojenci syrského prezidenta Bašára Asada.

BBC informovala o útoku na periferii města Dúmá ve východní Ghútě, při kterém zemřeli minimálně tři lidé.

Poslední zásah začal jen několik hodin poté, co OSN vyzvala ke třicetidennímu a bezodkladnému příměří. A právě nerespektování požadavku OSN vyvolává otázky o smyslu tohoto rozhodnutí

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!