Rádce

Nejnovější příspěvky k tématu

Advertoriál

Dálkové odečty energií: Šetří čas i peníze a dávají průběžné informace o spotřebě

Prosíme všechny nájemníky domu, aby příští týden v úterý byli v čase 16-18 hodin doma a zpřístupnili své byty pro odečty vodoměrů a elektroměrů.“ Vývěsky v chodbách bytových domů s podobným obsahem si pamatuje většina z nás. V dnešní době už je ovšem uvidíme jen výjimečně. Technologie pokročily tak výrazným způsobem, že odečty energií se dají provést velmi rychle a snadno — na dálku. A tak přináší i větší pohodlí. Všem.

Advertoriál

CEO společnosti RIXO: Čas na vyjednávání o lepších cenách za energie je teď

Ceny energií jsou stále aktuální téma. I v posledních měsících výrazně pokračuje jejich snižování. Vyplatí se čekat dál, nebo je lepší o výhodnějších smlouvách vyjednávat s dodavateli právě teď? O tom byla v pořadu Co na to vaše peněženka řeč s generálním ředitelem společnosti RIXO, Martinem Ždímalem. Podle něj se po lepších podmínkách mohou poohlédnout všichni odběratelé, tedy i ti se smlouvou na dobu určitou. Je ovšem třeba počítat se sankcemi. Nicméně ty se velké spoustě klientů poskytovatelů elektřiny a plynu vyplatí zaplatit a i tak se dočkají až několika tisícových úspor.

Pravidelné revize PŘEHLEDNĚ: Jaké jsou v domě či bytě povinné a proč se vám vyplatí?

Vlastnit nebo pronajímat dům či byt s sebou přináší kromě radostí také mnoho povinností, které se rozhodně nevyplatí ignorovat. Jednou z nich jsou i povinné revize. Na co všechno se vztahují a jak často je musíte provádět? Jak se liší od kontroly? A proč byste na ně měli myslet i v případě, že je zákon výslovně nevyžaduje? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled toho nejdůležitějšího.

Investice vás mohou zajistit na stáří, záruku v nich ale nehledejte, říká expert

Aktualizováno

Žijeme ve zvláštní době. Současný svět nabízí vymoženosti a díky nim i život, o jakém si naši předci sotva nechávali zdát. Abychom si ovšem mohli žít co nejlépe, je zapotřebí jednoho, totiž peněz. Jenže - kde je vzít a nekrást? Nad touto otázkou se pozastavuje nejeden Čech, v posledních letech navíc nejen řečnicky. Řešení nabízejí investice. Při troše snahy se i z úplného laika může v krátké době stát schopný investor, jen je třeba počítat s tím, že na výsledný zisk je třeba si počkat. V následujících řádcích vám přinášíme rozhovor s Vladimírem Holovkou, vedoucím obchodního oddělení pro ČR, Slovensko a Maďarsko ve společnosti XTB, podle něhož je investování nezbytné pro udržení soběstačnosti. A pokud patříte k těm, kdo se na poli investic teprve rozhlížejí, možná vám pomůže vydat se správným směrem.

Na stát se v důchodu spolehnout nelze, penzijko nestačí. Řešení nabízí DIP

Kdo se chce dočkat důstojného stáří, nemůže spoléhat pouze na stát. Na tom se shodují snad všichni ekonomičtí experti v Česku. Ti všem bez rozdílu radí začít s vlastním zajišťováním na důchod co nejdříve. Nestačí ovšem pouze si peníze odkládat stranou, nutností je dnes už také jejich další zhodnocování. V pořadu Co na to vaše peněženka to řekl výkonný ředitel investiční platformy Portu, Martin Luňáček. Řešení nabízí dip - dlouhodobý investiční produkt.

Změny v povinném ručení: Bude ho muset mít vše, co má motor, s výjimkou elektrokol

Rok 2024 přinese změny v povinném ručení. Poslanci v prosinci odsouhlasili nový zákon, který ukládá povinnost sjednat povinné ručení také v případě dopravních prostředků, u kterých zatím nebylo třeba. Jedná se o elektrokoloběžky, elektrická vozítka nebo zahradní traktory. Normu ještě musí schválit Senát. Platit by měla začít v únoru nebo v březnu. Zákon počítá s jedinou výjimkou, tou jsou elektrokola.

Cestovatelský rok 2024 padesátkrát jinak: „Průvodce“ láká na levné destinace i exotiku

Uvažujete, kam v příštím roce vyrazíte na zahraniční dovolenou? Vydavatelské impérium cestovatelských průvodců Lonely Planet odhalilo padesát nejoblíbenějších destinací roku 2024. Seznam s názvem Best in Travel navíc autoři rozpracovali do pěti kategorií: nejlepší země, města, regiony, destinace pro udržitelné cestování a místa s nejlepší cenou. Na své si přijdou jak milovníci exotiky, tak ti, kteří preferují dosud turisticky opomenutá místa.

Cash, či bezkontaktně? Češi vyznávají moderní způsoby plateb. Známe ale rizika?

Jsou peníze v hotovosti nutností, nebo přežitkem? Jejich význam zřejmě úplně nezmizí, nicméně se neustále zmenšuje. V pořadu Co na to vaše peněženka to řekl František Jungr, produktový ředitel společnosti Visa pro střední a východní Evropu. Na vzestupu jsou podle něj platby prováděné za pomoci moderní elektroniky – mobilních telefonů a chytrých hodinek. Mimořádnou novinkou je pak placení za pomoci telefonních čísel, aniž bychom potřebovali znát číslo běžného účtu, jak podotkl Tomáš Stegura, ředitel bezpečnosti ČSOB. Oba hosté se pak shodli, že Češi jsou příznivci platebních vychytávek. Je ovšem potřeba být připraven na to, že nové platební metody s sebou kromě výhod mohou při neopatrném jednání nést i bezpečnostní rizika.

MAPA: Kde v Česku najdete nejzajímavější vánoční trhy? Okouzlí prostředím i programem

Aktualizováno

Vůně svařáku, cukroví, zasněžené náměstí či náves a čas strávený s nejbližšími. Každoročně se na vánoční nebo adventní trhy těší statisíce lidí. Mezi nejvyhlášenější patří ty na Staroměstském náměstí v Praze, stejně krásnou vánoční atmosféru však mohou nabídnout i menší trhy napříč republikou. Redakce CNN Prima NEWS pro vás vybrala patnáct míst, kam můžete s rodinou a přáteli vyrazit před Štědrým dnem načerpat sváteční náladu.

PŘEHLEDNĚ: Nadělte dvojí radost. Jak na Vánoce potěšit děti či seniory v nouzi?

Nejkrásnější svátky v roce se kvapem blíží a lidé přemýšlí, čím své nejbližší obdarovat. Na internetu i v obchodech mají možnost vybírat z tisíců dárků, ale co pořídit takový, který udělá radost hned dvakrát? V České republice fungují desítky charitativních projektů, jež mají za cíl podpořit osamělé děti v dětských domovech, seniory, nemocné nebo zvířata v nouzi. Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila seznam programů s dárky, který vykouzlí dvojí úsměv na rtech, a to nejen na Vánoce.

Jak v mrazu předejít poškození vašeho telefonu? Sedm rad, kterými byste se měli řídit

Při mrazivých venkovních teplotách by měli uživatelé chytrých telefonů zpozornit. Že se tato zařízení při chladném počasí rychle vybíjí, není žádnou novinkou, málokdo však dodržuje rady a tipy expertů, aby předešel trvalému poškození baterie. Ty se netýkají pouze používání mobilů při pohybu venku, ale také následného zacházení s přístroji po příchodu do vyhřáté místnosti. Redakce CNN Prima NEWS pro vás sestavila přehled sedmi doporučení, kterými byste se měli řídit.

Bezpečnější investice v ČR nově zajišťuje licence ČNB. Je to dobře, míní expert

Téma, které zřejmě nikdy nepřestane být aktuální – investice. Jsou způsobem, jak ochránit vydělané peníze před inflací, která v posledních letech citelně stoupla a ukrojila značný podíl z úspor nás všech. Ale také mohou být cestou, jak se zaopatřit na stáří. Češi se ovšem investování teprve učí, jsme spíše konzervativní a ideální zhodnocení peněz u nás má obvykle podobu koupi nemovitosti, nejčastěji bytu. V pořadu Interview PLUS to Martině Kuzdasové řekl Vít Endler, ředitel crowdfundingové platformy Fingood. Dodal ovšem, že těžké časy Čechy mění a začínáme sílu investic objevovat a chápat.

Chcete výhodnější cenu elektřiny? Jednejte hned, radí odborníci

Na elektřině se loni snažily ušetřit nejméně tři čtvrtiny českých domácností. Náklady za ni se jim podle dat společnosti epet podařilo snížit zhruba o 20 %. A nejinak tomu zřejmě bude i letos, 80 % z dotázaných domácností na svých zvycích nechce nic měnit a mají v plánu ušetřit ještě více než loni. Může se jim to podařit? O tom byla řeč v dalším vydání pořadu Co na to vaše peněženka.

Chcete zlepšit svůj život? Poradíme vám, jak ušetřit na běžných výdajích, jak vybrat zdroj tepla nebo jak ochránit vaše dítě před nástrahami internetu. Ukážeme vám, co dělat, když jste nespokojení v práci a jak se ubránit "šmejdům". Víme, jaké cestovce se raději vyhnout i jak se vypořádat s přesčasy v zaměstnání.