Jak se chovat při útoku šílence?

V USA se zrodila nová kampaň, která připravuje učitele škol na případné ozbrojené útoky. Díky programu, který vypadá jako počítačová hra, se zaměstnanci škol učí, jak zabezpečit žáky a sebe sama.
Jak reagovat na teroristický útok
Jak reagovat na teroristický útok

reklama

Tento program byl původně vyvinut pro armádu, teď se však s několik úpravami dostává i k učitelům. Masové útoky bohužel nejsou ničím nezvyklým, podle odborníků se 1/3 masových útoků odehraje právě ve školách.

Jak program funguje?

Na začátku programu si vyberete útočníka – ženu či muže, také si zvolíte, zdali jde o dospělého nebo dítě. Nakonec rozhodnete, jakou zbraň útočník použije. Program působí velmi autenticky díky zvukům výstřelů a křiku.

Největší útoky v historii

Útoky ve školách v USA nejsou bohužel žádnou raritou. Zatím největší masakr se odehrál před 11 lety na technické univerzitě ve Virginii, kdy jihokorejský student zastřelil 32 lidí.

Největší útok v historii se udál v beslanské škole v Rusku, v září roku 2004. Čečenští islamističtí separatisté obsadili na tři dny školu a následkem exploze bomby bylo zabito 385 lidí a 783 jich bylo zraněno.

Jak je na tom Česká republika?

V České republice se naštěstí podobné útoky nedějí. V roce 1983 byl však Čechoslovák Karel Charva útočníkem na škole v Eppsteinu, nedaleko Frankfurtu. Zastřelil 5 lidí a 14 dalších bylo zraněno.

reklama

reklama