Jak se připravit na sucho? Ministerstvo životního prostředí spustilo novou online předpověď

Sucho letos v létě zkomplikovalo život lidem i zvířatům. Dopad mělo na zemědělce, rybáře i lesníky a nedostatek vody v řekách a přehradách trvá na některých místech dodnes. Ministerstvo životního prostředí tak dnes spouští novou online předpověď sucha, aby se všichni mohli dopředu připravit.
ilustrační foto
ilustrační foto
Pixabay

reklama

Ministerstvo životního prostředí dnes spustilo online předpovědní systém HAMR. Ten umožní každému nahlédnout na předpověď sucha. Veřejnost se tak dozví, kde v Česku sucho bude a jak závažné.

V současnosti běží první fáze, která má sloužit právě k informování široké veřejnosti. „První verze HAMRu, kterou zveřejňujeme dnes, má sloužit hlavně veřejnosti. Přináší informace o suchu včetně videa s vysvětlujícím komentářem jak systém používat,“ popisuje systém ministr životního prostředí Richard Brabec. V létě 2019 pak plánuje ministerstvo spustit i druhou fázi, která bude v souladu s vodním zákonem. Systém Hamr tak bude sloužit i jako podklad pro rozhodování komise pro sucho.

mapa meteorologického sucha v týdnu od 3. do 9. prosince 2018
Autor: hamr.chmi.cz mapa meteorologického sucha v týdnu od 3. do 9. prosince 2018

Nový systém HAMR nemá ale informovat pouze o tom, kde sucho je a bude. V systému jsou shromážděny všechny informace i o tom, jak v případě sucha postupovat. „Důležitou roli při zvládání sucha hraje i osvěta, lidé by měli vědět, jak postupovat,“ vysvětluje ministr Brabec. Klíčový je pak návod jak správně v období sucha hospodařit s vodou. „V takové chvíli je rozhodně na místě nenapouštět bazény, zalévat pouze zachycenou srážkovou vodou, nesekat trávníky a zajistit dostatečně kapacitní zdroj pitné vody,“ dodává Brabec.

reklama

reklama