Jak vypadá Konec světa na Srí Lance?

Haputale – vstávám ve 4:30. Co k tomu dodat? To, že se mi nechtělo je jasnější než facka a vám, kteří mě už trochu znáte, to musí být jasné. V pět hodin ráno společně se dvěma Dánkami nasedám do auta. Řidič je připraven k odjezdu, ale dívky panikaří.
Ráno se v údolí povalovaly mraky, Srí Lanka
Ráno se v údolí povalovaly mraky, Srí Lanka
Martina Labohá

reklama

Ztropily velkou scénu, protože bez bezpečnostního pásu teda rozhodně nikam nejedou. Ajéjé, v Asii bezpečnostní pásy zrovna moc nefrčí, ale z osmi sedaček naštěstí dvě pásy měly, a tak jsme mohli vyjet. Venku byla tma jak pytli. Přední okno se mlžilo a bylo celé orosené. Absolutně nechápu, jak může řidič něco vidět. Asi jede po zpaměti.

Slunce nádherně nasvěcovalo mraky, Srí Lanka
Autor: Martina Labohá Slunce nádherně nasvěcovalo mraky, Srí Lanka

Dělá to 2666,66 Rp

Cesta byla dlouhá a plná serpentýn. Kolem 6:15 začalo zpoza mraků vycházet sluníčko a nasvěcovalo okolní kopce, zatímco údolí zahalovaly mraky. Po dalších 15 minutách jsme dorazili ke vstupu do národního parku, kde nás zastavil výběrčí a řekl si o vstupné, které činilo 2666,66 Rp.

Cesta byla plná zatáček, Srí Lanka
Autor: Martina Labohá Cesta byla plná zatáček, Srí Lanka

Národní park Hortonské pláně se rozprostírá na 3160 hektarech, nedaleko města Nuwara Eliya. Tato náhorní plošina se nachází v nadmořské výšce kolem 2000 m a turisté sem jezdí především za vyhlídkou s názvem Konec světa. Ta však není jediným lákadlem, můžete se těšit i na božský klid, jedinečnou faunu a flóru.

 

Přečtěte si také: Jak jsem na Srí Lance hledala o půlnoci želvy (a dost se u toho bála)

Nejprve jsem se snažila domluvit skupinovou slevu, ale pán s kloboučkem byl neoblomný. Začala jsem tedy zjišťovat, jak došel k tak podivné částce jako je 2666,66 Rp. Beze slov ukázal na popsanou A4, přilepenou na skle, kde byla cena vstupného, cena vzdušného, cena za auto, ekologický poplatek a kdo ví co ještě všechno.

Arch (účtenka) za vstup, Konec světa, Srí Lanka
Autor: Martina Labohá Arch (účtenka) za vstup, Konec světa, Srí Lanka

„A z toho,“ poučil mě pán, „si spočítej 12 % daň, kterou k částce přičti a pak…,“ raději jsem ho rychle zarazila a zaplatila, poněvadž bychom tu taky mohli strávit další hodinu.

Jogurt do národního parku? V žádném případě

V národním parku Hortonské pláně nás přivítali jeleni, kteří se bez ostychu pásli kousek od silnice. Z travnatých plání dýchal klid a mír. Nikde nikdo nebyl, jen mraky se povalovaly po okolních lučinách.

Příroda, Hortonské pláně, Srí Lanka
Autor: Martina Labohá Příroda, Hortonské pláně, Srí Lanka
Krajina po cestě na Konec světa, Srí Lanka
Autor: Martina Labohá Krajina po cestě na Konec světa, Srí Lanka

K parkovišti to byl už jen kousek. Zatímco řidič si šel dát šlofíka, my jsme pokračovaly k začátku treku. Tam mi byly zabaveny veškeré plastové pytlíky a jogurt. Plast do parku nepatří! Sušenky v plastovém obalu však nevadí… zvláštní, ale dobrá.

Můžete se těšit nejen na krásnou přírodu, ale i zajímavou faunu, Srí Lanka
Autor: Martina Labohá Můžete se těšit nejen na krásnou přírodu, ale i zajímavou faunu, Srí Lanka

Hortonské pláně jsou zvláštní tím, že se zde mísí dva typy krajin – horský les a lučiny patana. Žijí tu opice bear monkeys a 20 endemických druhů ptactva. Patří mezi ně např. lejsek srílanský a kruhoočko srílanské. Okruh národním parkem se zastávkou u Bakerových vodopádů a Konce světa je 9 km dlouhý.

Mapa trasy na Konec světa, Srí Lanka
Autor: Martina Labohá Mapa trasy na Konec světa, Srí Lanka

Podpatky raději nechte doma

Po cestě na Konec světa jsem potkávala skupinky Číňanů, Němců, Chorvatů a mnoho dalších turistů, někteří šli dokonce v podpatcích. Já se nejprve vypravila k Malému Konci světa, kam vedla cesta lesem. Bývala by byla hezčí cesta přes louky, ale díky mé zvolené trase se mi povedlo předejít několik skupinek a dostat se na vyhlídku mezi prvními.

Na Konec světa lze jít i na podpadkách, moc to však nedoporučuji. Srí Lanka
Autor: Martina Labohá Na Konec světa lze jít i na podpadkách, moc to však nedoporučuji. Srí Lanka

Malý Konec světa leží na 270 m vysokém útesu, a při dobré viditelnosti dohlédnete až na jihovýchodní pobřeží Srí Lanky.

Malý konec světa, Srí Lanka
Autor: Martina Labohá Malý konec světa, Srí Lanka

Poněvadž jsem byla zvědavá na to, jak vypadá skutečný Konec Světa, který leží na přibližně třikrát vyšším útesu, udělala jsem pár fotek a vydala se dál. Cesta trvala jen několik minut.

Výhled z Konce světa byl předešlému výhledu velmi podobný. Sluníčko bylo stále celkem nízko a mraky ještě do údolí neodrazily, takže bylo vidět docela daleko.

Kolik je na světě konců světa?

Sedla jsem si kousek od vyhlídky a přemýšlela, jaká všechna místa by se ještě dala označit za Konec světa. Kolik jsem viděla podobných míst?  Asi začínám být rozmazlená, nebo jsem jen čekala víc.

Konec světa, Srí Lanka
Autor: Martina Labohá Konec světa, Srí Lanka

Vybalila jsem si snídani a koukala se do dálky. Mraky se pomalu blížily, a tak jsem ještě vychutnávala krásný výhled a pak vyrazila dál k vodopádům. Cesta vedla krásnými pláněmi, kolem potoků a malých jezírek.

Příroda v NP Hortonské pláně, Srí Lanka
Autor: Martina Labohá Příroda v NP Hortonské pláně, Srí Lanka
Bakerovy vodopády, Hortonské pláně, Srí Lanka
Autor: Martina Labohá Bakerovy vodopády, Hortonské pláně, Srí Lanka

Procházka to byla hezká. Když jsem se vrátila ke vchodu, holky si už dávaly jídlo v bufáči. Sedla si tedy k nim a dala si teplé roti s čočkou. Bylo to výborné. Svačinu jsem zapila kávou a vrátily jsme se k autu. Načasování bylo ideální, k vlakové zastávce Ohya, kde jsem vystupovala, jsme dorazili 5 minut před příjezdem vlaku.

Zastávka Ohya byla malebná. Takové malé nádražíčko v údolí mezi dvěma kopci. Rozloučila jsem se s řidičem i Dánkami a šla si koupit lístek do 3.třídy, na zastávky Nanu Oja.

Vlak měl zpoždění jen pár minut. Sedla jsem si na své oblíbené místo do otevřených dveří vlaku a pozorovala okolí. Bohužel přišly mraky a výhled nebyl tak parádní jako při cestě z Elle do Haputale. Cesta trvala necelou hodinu a byla příjemná. Milí lidé, příjemné prostředí, jen únava z brzkého vstávání mě pronásledovala.

Drahuš se na Konci světa líbilo, Srí Lanka
Autor: Martina Labohá Drahuš se na Konci světa líbilo, Srí Lanka

reklama

reklama