Jak vyplnit formuláře k ošetřovnému? Poradíme vám

Tisíce rodičů, kteří se kvůli uzavřeným školám doma starají o své děti, mají nárok na ošetřovné. Česká správa sociálního zabezpečení ale upozorňuje, že někteří žadatelé špatně vyplňují předepsané formuláře, a mohou tak o dávku přijít. Poradíme vám proto, jak žádost správně vyplnit.
7. 4. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: CHCETE VYPLATIT OŠETŘOVNÉ? VYPLŇTE SPRÁVNĚ JEDNODUCHÉ FORMULÁŘE
7. 4. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: CHCETE VYPLATIT OŠETŘOVNÉ? VYPLŇTE SPRÁVNĚ JEDNODUCHÉ FORMULÁŘE

reklama

Dokumenty k vyplnění nejsou vůbec složité. Podle ředitele České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Františka Boháčka je spíše problém v tom, že ti, kteří je vyplňují, přehlédnou důležité kolonky, bez kterých se zkrátka nedá žádost odsouhlasit.

„Vyplňujete informace o sobě - příjmení, jméno, bydliště rodné číslo, rodinný stav, zda žijete, nebo nežijete s druhem, partnerem ve společné domácnosti. A následně vyplňujete informace o dítěti,“ vysvětluje Boháček.

Koronavirus

KORONAVIRUS ONLINE: Počet nakažených přesáhl v Česku pět tisíc

Systém pamatuje i na rodiče se střídavou péčí

Zaměstnavatel v tiskopise vyplní opět všechny údaje o sobě a zaškrtne dny, kdy byl zaměstnanec v práci a kdy měl volno. Podobné to má žádající rodič, který vyplní, ve kterých dnech se o dítě staral. Třetí dokument vám vyplní škola. Důležité je, aby uvedla, od kdy je uzavřená.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) myslelo i na rodiče s takzvanou střídavou péčí. Každý rodič tak dostane své peníze za období, kdy se o svoji ratolest staral.

„Je opravdu potřeba, aby ty tiskopisy, po tom, co je obdrží od školy, vyplnili, zaslali je svému zaměstnavateli. Zaměstnavatel by je měl neprodleně vyplnit a poslat k nám, na správu sociálního zabezpečení,“ radí Boháček.

Vyplnit dokumenty není složité

Požádat o takzvané ošetřovné a vyplnit dokumenty k tomu potřebné není nic těžkého. Stačí se řídit jednoduchou radou: Vyplnit všechna políčka, která v dokumentech jsou.

„My jsme se snažili to udělat maximálně jednoduše. Máme na to veškeré návody, jak pro zaměstnavatele, tak pro pracovníky České správy sociálního zabezpečení, tak i pro samotné rodiče,“ uvedla expertka na rodinnou politiku MPSV Lucie Hetflejšová.

Všechny potřebné formuláře najdete na webových stránkách ČSSZ.

reklama

reklama