Jak získat na cestách nové zážitky díky offline mobilním aplikacím, část 1/2

Díky čemu jsem se seznámila s tolika místními obyvateli, dostala se na skrytá místa v pralese, objevila romantická zákoutí a neumrzla v závějích jako Hanč a Vrbata? Ač to zní sebedivněji, mnohdy to bylo díky mobilním aplikacím.

Smart phone, neboli chytrý telefon má v dnešní době již většina lidí. Oproti starším, tlačítkovým mobilům, vydrží baterie o poznání kratší dobu, ale na druhou stranu, nabízí chytrý telefon nespočet chytrých aplikací, díky kterým se vaše cesty mohou stát jednoduššími, zábavnějšími, ale také akčnějšími a dobrodružnějšími. Vše záleží na tom, jaké aplikace si do mobilu stáhnete a jaké se rozhodnete používat.

I přesto, že je internet již mnohem dostupnější, nemůžeme s ním počítat všude, navíc kdo to má pořád platit. Stáhněte si raději aplikace, které při používání připojení k internetu nevyžadují.

Jaké aplikace stáhnout?

12) Mapy

Díky aplikaci offline map jsem se už několikrát dostala do naprosto jedinečných situací, jako třeba když jsem objevovala skryté pěšinky vietnamského pralesa na ostrově Phu Quoc a setkala se s velmi zvláštní paní, která mi u sebe doma chtěla ukázat opičku (nakonec naloženou v láhvi), nebo jak jsem objevila rozpadající se přístřešek uprostřed laoské chráněné oblasti Phou Hi Poun, kde jsem si natáhla houpací síť, udělala oheň a strávila s Drahuš romantickou noc.

Mapy se vám budou hodit vždycky. Ve městě vám pomohou lépe se zorientovat, pří cestě vlakem si budete jisti, že vystupujete na správné stanici a v horách vás mohou zachránit při nepřízni počasí, jako tehdy nás v Rakousku, když padla mlha, tma a začala sněhová vánice a my nemohli najít winterraum (horskou chatu bez personálu, kde se dá v zimě přespat).

Mapy lze použít i jako GPS navigaci – stačí si předem stáhnout trasu, kterou chcete podniknout, mapu oblasti, do které míříte a v terénu pak už jen kontrolovat, zdali jdete správně.

Aplikace: Maps.me, Sygic, Here WeGo, v horách využijete např. Maps 3D, bergfex Touren apod.

11) Aktuální kurz měny

Jak si být jisti, že vás díky rozdílné měně neokradou již na letišti? Využijte aplikaci, která za vás rychle spočítá, kolik po vás chtějí. Většinou je potřeba stáhnout si předem požadovanou měnu, kalkulačka pak funguje i offline. Přestože jsou země, ve kterých je lepší ceny nepřepočítávat, doporučuji aplikaci stáhnout. Nikdy nevíte, kdy se vám bude hodit. Především v zemích jihovýchodní Asie, kde se stanete během jedné směny peněz milionáři, je lepší si vyšší transakce ověřovat.

Aplikace: XE Currency, měnové kurzy, kurzy měn, kurzy online atd.

10) Peněženka

Ačkoli je někdy lepší to nesledovat, občas musíme mít přehled o finančních transakcích, abychom věděli, jak jsme na tom s výdaji. Místo uschovávání účtenek a psaní si vše kamsi na papír (který se přes tak dříve nebo později ztratí či rozmočí), stáhněte si aplikaci, do které si vše zapisujte. Můžete si stanovit budget a sledovat kolik jste z něho již utratili a za co.

Aplikace: Wallet, WalletApp, Moje peněženky, Financisto, Money Lover

9) Čtečka

Nechtějí se vám na cesty tahat knihy, ale nevlastníte ebook čtečku? Není nic jednoduššího než si stáhnout aplikaci čtečky do mobilu. Rázem se stane váš batoh lehčím a prázdnějším. Volné místo tak můžete zaplnit například dárky pro své bližní.

Aplikace: Cool Reader, ezPDF Reader, Play Books, Moon+ Reader Pro, Wooky, iBooks

8) Audioknihy

Dělá se vám při čtení v autobuse špatně nebo se chcete natáhnut do lehátka na pláži a neunavovat oči při čtení na sluníčku? Využijte jednu z aplikací, která vám umožní stáhnout si audioknihy dopředu a posléze je poslouchat z jakéhokoli místa. Užijte si své oblíbené tituly či knihy, které plánujete již dlouho přečíst z houpací sítě ve stínu palem, nebo při zdlouhavé cestě do zahraničí.

Aplikace: Audiotéka, Audiolibrix, Radiotéka

Pokračování článku: Jak získat na cestách nové zážitky díky offline mobilním aplikacím část 2/2

Populární filmy na Prima Zoom