Jak získat na cestách nové zážitky díky offline mobilním aplikacím, část 2/2

Aplikace v telefonu vám mohou pomoci i při cestování. Ať už jde o orientaci, krácení času při čekání na autobus nebo plašení komárů, aplikace umí v dnešní době skoro cokoli.

Toto je pokračování první části článku o tom, jaké aplikace si stáhnout do mobilu předtím, než vyrazíte na cesty.

7) Překladač

Díky překladači se můžete snadno seznámit s místními a užít si mnoho zábavy. Pokoušení se o porozumění skrz překladač je sice mnohdy stejně tak složité jako bez něho, ale zase se u toho hodně zasmějete.

Mně překladač zkrátil dlouhé chvíle během jízdy z Laosu do vietnamské Hanoje. Celníci na hranicích sice uznali mé vízum, ale odmítli vpustit do země Pusinku (mou motorku). Musela jsem ji tam tedy nechat a stopem se vydat směr severovýchod kamionem. Překladač byl jediným dorozumívacím prostředkem mezi mnou a řidiči a ačkoli mi kluci pokládali otázky typu „kolik dlouhá desky do Vietnam“ a podobně, zabavilo nás to docela na dlouho.

Doporučuji si také stáhnout aplikaci se základními frázemi, slovíčky a konverzací v jazyce používaném ve vaší cílové destinaci.

Aplikace: Google Translate, Microsoft Translator a další.

Přečtěte si také: Na motorce po jihovýchodní Asii – na co se připravit a na co si dát pozor

6) Foto aplikace

Fotíte rádi mobilem? Stáhněte si aplikace, díky kterým můžete fotografie snadno upravovat. Ať už potřebujete upravit barvy, vyhladit si vrásky na obličeji, či ty tukové na břiše, iOS i Android nabízí nespočet aplikací, díky kterým si s vašimi fotkami můžete dosyta vyhrát.

Aplikace: Snapseed, VSCO, Polarr, Fotor, Darkroom, Mextures, Touch Retouch, Lens Distortions, Prisma a další.

5) Trekování

Nejen v případě, kdy si chcete zmapovat svůj trek, výjezd na kole nebo zaznamenat, jak rychle jste jeli na lyžích, využijete aplikace trekování. Poslouží vám i v případě, že se ztratíte – pomocí sledování zaznamenané trasy se snadno vrátíte zpět.

Pokud se vám povede trekovat celou dovolenou (k čemuž budete patrně potřebovat powerbanku), můžete si vytvořit mapu celé cesty a budete mít nejen krásnou vzpomínku, ale lépe se vám bude také odpovídat na otázky známých a příbuzných o tom, kde jste byli, jak jste se tam dostali a jak dlouho vám to trvalo.

Já se na cestách trekování snažím používat vždycky. Mám tak přesný přehled o tom, kde jsem byla a lépe se mi zaznamenávají místa, která mě oslovila – zajímavé kavárny, jedinečné výhledy, přístup k pitné vodě apod. Největší problém je, že aplikace rychle vybíjí baterii, a tak si s sebou většinou beru solární powerbanku.

Aplikace: již zmíněné Maps 3D, bergfex Touren, dále Endomondo, SportsTracker apod.

4) Hry

Čekání na zpožděné letadlo či autobus, čekání ve frontě na slavný Fernburger v Queenstownu na Novém Zélandu anebo prostě jen čekání může být strašně otravné. Čas lze vyplnit učením se nových slovíček nebo třeba hraním her.

Já hry nejvíce používám, když nemůžu usnout. Většinou si pustím Spider, Black Jack nebo nějakou logickou hru, u které mám jistotu, že mě velmi rychle unaví.

Aplikace: Záleží na tom, jaké hry chcete hrát, proto nejsnazší variantou je hledat přímo typy her jaké máte rádi, ať už to jsou karetní, akční, vědomostní, deskové, vzdělávací atd.

3) Úkolníček

Pod tímto názvem se skrývá hned několik věcí. Co komu koupit za dárek z cest? Komu poslat pohled a na jakou adresu? Tyto, ale i další úkoly můžete snadno sepisovat, sledovat a odškrtávat si díky rozlišným aplikacím. Ať už se rozhodnete používat jakoukoli z nich, vždycky je přehlednější mít všechny informace na jednom místě.

Apliakce: Evernote, Google Keep, Todoist, Any.do, atd.

2) Průvodce městem

Existuje nespočet aplikací (více či méně povedených), které vás provedou městy či zajímavými místy. Některé jsou online, jiné fungují i bez připojení k internetu a většinou poslouží v případě, chcete-li se dozvědět něco o památkách ve chvíli, kdy před nimi stojíte, popřípadě pokud hledáte vhodnou restauraci na oběd, kavárnu s výjimečnými zákusky nebo informace ohledně dopravy.

Aplikace: City Guides, Visit A City, eTips, Guidepal, popřípadě hledejte v aplikacích podle destinace, kam jedete.

1) Plašič komárů

Kontroverzní plašič komárů patří mezi aplikace, o kterých si snad nikdo není jistý, zdali opravdu fungují. Když se ocitnete uprostřed hejna komárů, rádi vyzkoušíte cokoli. Já jsem aplikaci zapnula několikrát, vždycky jsem to však pojistila moskytiérou a dalšími ochrannými prostředky, a tak se mi těžko hodnotí, zdali opravdu funguje.

Aplikace: Anti Mosquito, repelent proti komárům, anti komár apod.

Na závěr bych ještě ráda dodala, že mě aplikace sice mnohokrát pomohly a usnadnily cestování, ale i putování bez mobilu má své kouzlo. Vydáte-li se na cesty bez telefonu, budete se více soustředit na své okolí a pravděpodobně zažijete i mnohem více dobrodružství.

Chybí vám tu nějaká offline aplikace, kterou by si cestovatelé neměli zapomenout stáhnout? Dejte nám o ní vědět na náš facebookový profil.

Populární filmy na Prima Zoom