Jak znovu využít odpad? České mozky se utkají v nápadech na jeho recyklaci

Nový beton a malta vyrobené ze stavebního odpadu, víceúčelové odolné desky z použitých kabelů nebo svatební šaty z plastu– to jsou jen některé z projektů, které loni zabodovaly v soutěži Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Účelem soutěže Přeměna odpadů na zdroje je povzbudit nejen firmy a obce, ale také studenty a obyvatele, aby kreativně přemýšleli, jak použité materiály a nefunkční výrobky znovu využít.
České mozky se utkají v nápadech na využití odpadů
České mozky se utkají v nápadech na využití odpadů
pixabay.com/vkingxl

reklama

Za rok 2016 se v České republice vytvořilo více než 34 milionů tun odpadů. Znovu využít se dokázalo zhruba 80 %. Velký podíl na tom má recyklace a využívání stavebních materiálů. V oblasti komunálního odpadu je však situace jiná. Každý Čech po sobě zanechal v přepočtu 339 kilogramů komunálního odpadu.

Přibližně polovina z něj končí na skládce, což je neekologický a nevhodný způsob likvidace. Když se bavíme o recyklaci, tak každý obyvatel v ČR průměru vytřídil 49 kilo odpadu, z něhož tvoří 15 kg papír, 12 kg sklo a plasty, 3 kg kovy a 7 kg vše ostatní.

Problémy s tříděným odpadem: Popelnice jsou neustále přeplněné

Problémy s tříděným odpadem: Popelnice jsou neustále přeplněné

Skládkování odpadu je problém i v EU

A ani situace v Evropské unii není příznivější. Ze zhruba 2,3 miliard tun odpadu putovala na skládky polovina. Přitom skládkováním ztrácí Evropa i ČR velmi cenné materiály, jejichž primární zdroje jsou v Evropě značně omezené nebo se zde vůbec nevyskytují a musí se dovážet.

„Jsme si vědomi toho, že zdroje nejsou bezedné, a proto by udržitelné nakládání se surovinovými zdroji mělo být naší prioritou. Česká republika nemá dostatek všech potřebných surovinových zdrojů, o to více se musí snažit existující zdroje znovu efektivně využívat,“ říká ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner.

Květiny

Co vše jde udělat z odpadkového koše? Třeba nádherný pugét!

Z odpadu se vyrábí i podlahové desky, po kterých chodí návštěvníci koncertů Lada Gaga

Resort se tak rozhodl uspořádat už druhý ročník soutěže, která má za cíl upozornit na nutnost přechodu ČR k oběhovému hospodářství, kam se nyní ubírá nejen EU, ale i vyspělé země celého světa. Otázka, co s odpady je o to ožehavější, že Čína oznámila zákaz dovozu vybraných odpadů z celého světa. Zákon o odpadech navíc od roku 2024 skládkování směsného komunálního odpadu, recyklovatelných a využitelných odpadů zcela zakáže.

K zamyšlení nad dalším praktickým využitím různých druhů použitých materiálů a výrobků s ukončenou životností soutěž loni přiměla 127 firem a škol. Stříbro v kategorii Nejlepší výrobek z druhotné suroviny získala česká rodinná firma Replast. Z recyklovaných PVC kabelů vyrábí například podlahové desky, po kterých chodí návštěvníci koncertů Rolling Stones či Lady Gaga.

ilustrační foto

Labutí roboti? Ano! V Singapuru kontrolují kvalitu vody

Uzávěrka přihlášek do soutěže je na konci března

„Zpracujeme staré kabely nebo jejich výrobní odpady, oddělíme plast a kov. Kovový podíl putuje do hutních provozů a plast zahřejeme a zpracujeme do více než 100 různých výrobků. Ty po ukončení životnosti můžeme znovu rozemlít a v určitém poměru opětovně zapracovat do nových výrobků. Proces je takřka nekonečný,“ říká majitel firmy Zdeněk Blažek. 

„Těšíme se na letošní projekty, které mohou udat směr, jak odpovědně přistoupit k využívání surovin, jež máme. Ať už se to týká kreativního zpracování plastů, papíru, kovů, skla, inovativního využití odpadů a druhotných surovin ve stavebnictví a výrobě nebo třeba projektů, které budou k využití použitých materiálů a výrobků inspirovat druhé,“ dodal ministr Hüner s tím, že podrobnosti o soutěži a kritéria pro jednotlivé kategorie zveřejnilo ministerstvo na stránkách druhotnasurovina.mpo.cz. Uzávěrka přihlášek do soutěže je 31. března 2018.

reklama

reklama