Jaké boty pořídit dětem? Špatná obuv jim může způsobit i trvalé zdravotní následky

Obuv je běžná věc, nad kterou se člověk nepozastaví. Především rodiče dětí v předškolním věku by se ale pozastavit měli. V tomto věku je totiž dětská noha velice náchylná k deformaci a právě nekvalitní obuv může vašim potomkům způsobit zdravotní komplikace. V mnoha případech navíc bývá poškození trvalé.
Vybrat pro své dítě vhodnou obuv je z hlediska zdraví velice důležité (ilustrační foto)
Vybrat pro své dítě vhodnou obuv je z hlediska zdraví velice důležité (ilustrační foto)
Pixabay

reklama

Otázku, jak správně obout své děti, by si měl klást asi každý rodič. Výzkumy dokazují, že vybrat obuv pro ratolesti je klíčové. Vědci z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně dokládají, že 99 % dětí se narodí se zdravýma nohama. Třetina z nich pak přijde do první třídy základní školy už s poškozením nohou, které je často nevratné.

Jak vybrat správnou obuv pro děti, si mohou rodiče přečíst v publikaci „Obouváme správně své děti?“. „Vysvětlujeme v ní základní aspekty zdravotně závadné obuvi a popisujeme, jakým způsobem se vyvarovat zakoupení nevhodné obuvi určené pro naše děti.“ vysvětluje garant kampaně Libor Dupal.

S výběrem pomůže Žirafa

K publikaci se pak dostanou v mateřských školách nebo přímo u dětského lékaře. Dalším vodítkem může být visačka na obuvi s logem Žirafy. „Značka kvality přijatá do programu Česká kvalita garantuje, že obuv je zdravotně nezávadná nejen z hygienického hlediska, ale i konstrukčně,“ uvádí Dupal.

Takto vypadá „Žirafa“, která označuje zdravotně nezávadnou obuv
Takto vypadá „Žirafa“, která označuje zdravotně nezávadnou obuv

V loňském roce si Žirafou označené boty koupilo pouze sedm procent spotřebitelů. Lidé se často pozastavují nad kvalitou potravin, ale kvalitu bot už tolik neřeší. Dětská chodidla mají jiné vlastnosti než chodidla dospělých, proto je výběr obuvi právě v dětském věku nejdůležitější.

reklama

reklama