Jako stav obležení. Tisíce nizozemských zemědělců protestovaly proti vládním emisním opatřením

Naštvaní holandští zemědělci dnes vyjeli do ulic. Protestovali proti vládnímu úsilí drasticky snížit emise skleníkových plynů. Zemědělci také požadují, aby vláda neregulovala počet hospodářských zvířat. Protestující ucpali více než 375 km holandských silnic okolo města Ultrecht. Vládní čtvrť Binnehof v Haagu musela chránit armáda.
Holandští zemědělci zablokovali silnice
twitter

reklama

„Minulý rok jste nezaslechli ani slovo o dusíku, a teď je to najednou otázka života a smrti. Jsou to přitom ti samí lidé, co mají na svém balkóně ve městě dvě rostlinky a říkají, že příroda trpí,“ řekla pro nizozemský veřejný rozhlas NOS Micha Bouwer ze spolku Farmer Defense Force. Ta už předtím uvedla, že zemědělci nevěří výpočtům měření Národního ústavu pro veřejné zdraví a životní prostředí o stavu dusíku. Právě k budově ústavu v Bilthovenu se dnes několik zemědělců rozhodlo vydat, ale nedostali se přes policejní koridor. 

„Nizozemsko si nezahrává s dnešními protesty zemědělců, nechali přivést vozy armády, aby zabránili traktorům vjezdu k budově parlamentu v Haagu,“ informoval z místa korespondent Danny Kemp z agentury AFP. 

 

„Zemědělci můžou za všechno"

Ekologové dlouhodobě bojují za omezení chovu skotu a prasat, podle nich jsou právě tato hospodářsky chovaná zvířata významným producentem skleníkových plynů, které se dále podílejí na změně klimatu. Tuto tezi podpořila i nedávná zpráva OSN o podílu zemědělství na tvorbě oxidů uhlíku, dusíku a metanu. Holandští zemědělci mají ale jiný názor. „Podle nich může zemědělství za všechno, tentokrát je to kvůli dusíku,“ řekl pro AP farmář Jans de Wilcher. „My jako zemědělský sektor skladujeme mnohem více dusíku, než ho vyrábíme. Takže vlastně, spíše než bychom situaci zhoršovali, tak nizozemskému problému pomáháme. Proč to tedy dostáváme za vinu?“ podivuje se nad jednáním vlády Wilcher.

Podle nizozemského zemědělského svazu LTO dosáhl export zemědělských produktů za loňský rok hodnoty 90 miliard eur. Nizozemská vláda plánuje v rámci environmentálních opatření mnoho výdajových programů, a to včetně odkupu starých neefektivních farem a dotací na modernizaci ostatních farem. Dnešní protest zemědělců byl druhým velkým v řadě a přes svůj rozsah se obešel bez zbytečných výtržností. 

reklama

reklama