Jako ve válce: Švédská policie zajistila auto napěchované zbraněmi, včetně automatických pušek

Švédsko se v posledních letech potýká s nárůstem kriminality gangů. V mnoha incidentech přitom hrají prim střelné zbraně. Například v neděli objevili stockholmští policisté auto, které bylo zbraněmi a drogami doslova napěchované.
ilustrační foto
ilustrační foto
AP

reklama

Na auto s bohatým arzenálem zbraní všeho druhu narazili policisté během rutinní kontroly v garáži jedné z obytných budov ve Skärholmenu na jihu Stockholmu. Speciálně vycvičený pes na vyhledávání drog totiž jasně označil podezřelé vozidlo, které policisté zabavili a následně prohledali.

„V autě byly nalezeny automatické zbraně, které se používají ve válkách. Také jsme zajistili výbušniny, lovecké pušky, pistole, munici a několik kilogramů drog různého druhu,“ uvedl v policejní zprávě vyšetřovatel Jonas Lindberg. V souvislosti s incidentem byl zadržen jeden muž, který skončil ve vazbě.

„Je velice pozitivní, že jsme dostali z ulic tolik drog a zbraní. Mohly totiž napáchat velkou škodu,“ nechal se slyšet Lindberg. S incidenty, ve kterých figurují střelné zbraně, má Stockholm opravdu velký problém. Během loňského roku zaznamenalo švédské hlavní město 129 případů, při kterých se střílelo.

ilustrační foto

V Malmö zaútočili pachatelé bombou na policejní stanici. Premiér nevyloučil nasazení armády k zastavení násilí

Potíže se sílící kriminalitou ale řeší téměř v celé zemi. Například v Malmö na jihovýchodě Švédska je situace natolik vážná, že se do města musely přesunout policejní jednotky ze širokého okolí. Logicky tak ale strážci zákona chybí jinde a starostové některých obcí bijí na poplach.

„V současné době u nás nejsou žádní policisté, protože všichni odjeli do Malmö. Bojíme se, že se tu zvýší kriminalita,“ vyjádřil své obavy pro veřejnoprávní stanici SVT Patric Åberg, starosta města Östra Göinge. Problémy mají také v nedalekém Hässleholmu. „V takovémto početním stavu nemůže policie vykonávat dobrou práci,“ přiznal oblastní policejní šéf Pär Cederholm. „Bojím se, že policisté svoji práci považují za příliš nebezpečnou a začnou si hledat nové zaměstnání,“ dodal.

reklama

reklama