Jako z filmu Terminál: Rodina ze Zimbabwe už měsíce žije na letišti v Bangkoku

Přestupy na letištích mohou být zdlouhavé. Zimbabwské rodině se ale jeden takový přesun ze země do země značně prodloužil. Už téměř tři měsíce totiž žije na letišti v thajském Bangkoku, odkud nechce odcestovat. Obávají se totiž politické situace v rodném Zimbabwe.
ilustrační foto- letiště
ilustrační foto- letiště
Pixabay

reklama

Čtyři dospělí společně se čtyřmi dětmi přiletěli v květnu do Bangkoku, odkud se odmítají vrátit do rodného Zimbabwe. Mají obavy z politické situace v zemi a možného pronásledování. Proto už necelé tři měsíce žijí v provizorních podmínkách bangkokského letiště.

O jejich příběhu se svět dozvěděl díky zveřejněné fotce od zaměstnance letiště, na které on sám předává vánoční dárek malé africké dívence.

Mluvčí imigračního úřadu Pol Col Cherngron Rimphadee pro BBC uvedl, že rodina přicestovala do Thajska jako turisti. Z Bangkoku se pokusili odcestovat už v říjnu do španělské Barcelony. Letět měli přes Kyjev na Ukrajině, ale nakonec nebyl rodině povolen vstup na palubu, protože neměli víza do Španělska.

Jenže stejně jako nesměli odletět, nemohli už ani znovu vstoupit na thajské území, protože i zde jim vypršela turistická víza.

Rodina tvrdí, že důvodem, proč se nechtějí vrátit do Zimbabwe, je především strach z politické situace a strach z pronásledování. Nutno podotknout, že vlna listopadových nepokojů ohledně sesazení tehdejšího vůdce země Roberta Mugabeho, je již minulostí.

Příslušníci rodiny měli požádat OSN o azyl, a proto se prozatím „ubytovali“ na letišti. Rimphadee pro BBC také řekl, že OSN požadovala, aby rodina zůstala v Thajsku, dokud se situace nevyřeší.

Zimbabwská rodina je tak nyní celkem právem přirovnávaná k filmu Terminál, ve kterém Tom Hanks hraje muže uvězněného na letišti v New Yorku. 

reklama

reklama