Jako za minulého režimu: Na cihly jsou pořadníky, čeká se měsíce

Dlouhé pořadníky nebo zboží jen pro stálé klienty a známé. To není vzpomínka na předlistopadovou dobu, ale realita v současných stavebninách. Na cihly a další materiál se čeká i několik měsíců.
3. 8. 2018 VELKÉ ZPRÁVY: JAKO ZA MINULÉHO REŽIMU: NA CIHLY JSOU POŘADNÍKY, ČEKÁ SE MĚSÍCE
3. 8. 2018 VELKÉ ZPRÁVY: JAKO ZA MINULÉHO REŽIMU: NA CIHLY JSOU POŘADNÍKY, ČEKÁ SE MĚSÍCE

reklama

Chtít dnes začít rekonstruovat byt nebo stavět dům znamená připravit si i velkou dávku trpělivosti. Své o tom ví i pan Ondřej. Stavět chtěl už na jaře, protože ale vyčkával s koupí cihel, žádné na něj nezbyly a stavba se musela chtě nechtě posunout. „Mám pouze základní desku a budu začínat stavět někdy začátkem října. Snad se ten termín nezpozdí ještě víc,“ bojí se Ondřej Dygrýn.

Pan Dygrýn ale není rozhodně jediný, kdo musí stavbu odložit. „Se stavebním materiálem jsou opravdu problémy. Kdo chce stavět rodinný domek tak si na cihly počká dva, tři i více měsíců,“ říká majitel stavební firmy Jozef Kopřivaňský s tím, že cihly nejsou rozhodně jediným materiálem, na který se čeká. „Obzvláště se to týká minerální vaty, která se používá na zateplování budov. Dále nejsou třeba speciální hmožděnky.

K urovnání by měly přispět vyšší úrokové sazby

Nedostatek stavebních materiálů netrápí jen malé firmy, ale i velké společnosti. Za vším podle odborníků stojí stavební boom, který způsobily dostupné hypotéky v posledních letech, a také odliv zaměstnanců ze stavebnictví. Za posledních deset let jich toto odvětví opustila desetina.

Stavebníci věří, že firmy na nedostatek materiálu co nejdříve zareagují a zvýší výrobu. V příští sezóně by se podle nich i vzhledem ke zvýšení úrokových sazeb u hypoték měla situace na trhu urovnat.

reklama

reklama