Jaký bude osud šelem ze ZOO ve Zvoli?

Kontaktní ZOO ve Zvoli se možná přestěhuje. Majitel tvrdí, že se podařilo sehnat vhodný pozemek, pokud ale tento plán selže, nastanou problémy. V krajním případě může celý příběh skončit utracením velkých šelem. Ve Zvoli žijí pumy, ale i lev nebo levhart.
9. 7. 2018 VELKÉ ZPRÁVY: JAKÝ BUDE OSUD ŠELEM ZE ZOO VE ZVOLI?
9. 7. 2018 VELKÉ ZPRÁVY: JAKÝ BUDE OSUD ŠELEM ZE ZOO VE ZVOLI?

reklama

Starosta obce podle svých slov nemá pravomoci na to, aby sám mohl nechat zavřít kontaktní ZOO, snaží se proto spolupracovat s orgány státní správy, naposledy kontaktoval krajskou hygienickou stanici.

„Každé zařízení, které navštěvují lidé, musí splňovat určité hygienické záležitosti, jako zajistit toalety, zajistit parkovací místa, vodou tekoucí. Nic takového v tomto zařízení není,“ říká starosta Zvole Miroslav Stoklasa.

„Sehnali jsme pozemek, v současné době právě jednáme s jednou realitní kanceláří a snažíme se tedy ten pozemek získat pro nás, abychom se mohli s našimi zvířaty co nejrychleji přestěhovat,“ říká majitel kontaktní Zoo Tomáš Machač.

Jenže v případě, že majiteli krok se stěhování nevyjde a hygiena kontaktní ZOO zavře, můžou začít opravdové problémy. Majitel nebude mít peníze na provoz a hlavně na krmení zvířat, do hry by měla vstoupit krajská veterinární správa, která by měla zajistit pro zvířata náhradní domov, jenže to je podle vyjádření správy běh na dlouhou trať.

Tygří mláďata z pražské zoo se učí plavat

VIDEO: Nesmělé plavecké začátky tygřích mláďat z pražské zoo

„Bohužel v tuhle chvíli není dané žádné zařízení, kam by se ta zvířata dala umístit, takže je to neřešitelné. V krajním případě se může stát, že ta zvířata mohou klidně utratit. Což by asi nikdo nechtěl,“ uvedl chovatel šelem Antonín Hnízdil.

Podle starosty se situace mezi obyvateli poněkud uklidnila, teď, když je uprchlá puma zpátky v kotci, ale strach z toho, že by další šelma mohla opět utéct, nad obyvateli stále visí jako Damoklův meč.

Starousedlíci dokonce vzpomínají na dobu, kdy ve Zvoli existovala léčebna zvířat pro pražskou ZOO, už tehdy se prý její provozovatel odmítal starat o šelmy, bál se údajně následků, které by útěk některé z nich mohl způsobit.

„Je tady trojnásobný počet lidí a myslím, čtyřnásobný počet dětí, než tehdy v obci bylo a já jsem proti tomu, aby to pokračovalo,“ říká obyvatelka obce.

Majitel nakonec uvedl, že stěhování prvních zvířat by mělo začít na podzim letošního roku.

reklama

reklama