Jaký je rozdíl mezi chřipkou a virózou? Kolik lidí se jí ročně v ČR nakazí a kolik této nemoci podlehne?

Chřipkou ročně onemocní 10-15 % dospělých a až 30 % dětí. V ČR tedy ročně kolem milionu obyvatel. Na její akutní průběh nebo její následky spojené s jinými chronickými nemocemi ročně zemře až 2000 lidí. Jaký je rozdíl mezi chřipkou a virózou? Pro jaké skupiny obyvatel je vhodné očkování proti chřipce? Na tiskové konferenci věnované problematice chřipky promluvili odborníci z oblasti zdravotnictví.
Chřipka: praktický lékař Igor Karen

reklama

Na tiskové konferenci zaměřené na problematiku chřipkového onemocnění promluvila ředitelka protiepidemického oddělení Hygienické stanice hl. města Prahy MUDr. Zdeňka Jágrová, praktický lékař Igor Karen a pacientka, paní Milada, která kvůli akutnímu průběhu chřipky s komplikacemi byla dokonce tři neděle v umělém spánku, a lékaři jí nedávali již velkou naději na přežití.

Ročně se nakazí až milion Čechů

MUDr. Zdeňka Jágrová promluvila o uplynulé chřipkové sezóně, o tom, co se dá očekávat od té letošní a proč je chřipka tolik nebezpečná. Uvedla také důvody, proč je důležité přistoupit k očkování proti chřipce.

Každoročně chřipka podle prezentace MUDr. Jágrové způsobuje u 3-5 milionů pacientů závažný průběh onemocnění a přibližně půl milionu obyvatel (291-646 tisíc osob) nemoci každý rok celosvětově podlehne. Chřipka je jediná virová infekce způsobující každoročně epidemie, navíc s jednoznačně pandemickým potenciálem. Je v populaci přítomna stále, i v letních měsících, byť sporadicky. Jako prevenci proti chřipce doporučuje ředitelka protiepidemického oddělení kromě očkování mytí rukou, dostatečné množství odpočinku a zdravou stravu.

Chřipka: Zdeňka Jágrová z Hygienické stanice hl. města Prahy
Chřipka: Zdeňka Jágrová z Hygienické stanice hl. města Prahy

„Onemocní deset procent obyvatel, což je v našem případě asi jeden milion nemocných, kteří jsou hlášeni. Také v loňském roce to tak bylo. Bylo hlášeno přes 960 tisíc onemocnění na akutní respirační infekce,“ upřesnila pro TV Prima MUDr. Zdeňka Jágrová z Hygienické stanice hl. města Prahy. „Těch závazně probíhajících onemocnění je na 600 a 200 lidí jim podlehlo. Akutní průběh. A nejsou v tom evidovány chronické, kdy se pacientovi v důsledku chřipky zhorší jeho základní onemocnění.“

Proč chřipku nelze vymýtit?

Podle MUDr. Jágrové chřipku nelze vymýtit, protože se nejedná pouze o onemocnění lidí: „Přenášejí ji stěhovaví ptáci, jiné druhy ptactva, vepři, koně a další zvířata. Není to jenom onemocnění člověka. Tudíž ho nelze vymýtit. Každoročně probíhá epidemie a vždycky je v jiné síle. Někdy je epidemie delší, někdy je kratší, ale vždycky onemocní podobně stejný počet lidí, pokud není nějaký nový pandemický virus.“

Proočkovanost obyvatelstva je v České republice podle Jágrové okolo 5 procent, u osob nad 65 let asi 20 procent. Lidé nad 65 let mají očkování zdarma, stejně jako osoby trpící chronickým onemocněním srdce, plic, ledvin a podobně. Nejvhodnější je očkování v průběhu října, listopadu a do poloviny prosince. 

Jaký je rozdíl mezi chřipkou a virózou?

Praktický lékař Igor Karen hovořil mimo jiné o tom, proč chřipku často zaměňujeme s nachlazením a jaké jsou další mýty týkající se chřipky, s nimiž se setkává v praxi.

Rozdíly mezi chřipkou a virózou
Autor: achiv FTV Prima Rozdíly mezi chřipkou a virózou

„Na virózu se v 99,9 procentech neumírá, kdežto na klasický průběh chřipky s komplikacemi může umřít i zdravý člověk, natož starší pacienti (65 plus), kteří se léčí ještě s dalšími komorbiditami typu diabetu, astmatu, ischemické choroby srdeční - čili kardiaci, astmatici a pacienti s diabetem. To jsou nejohroženější skupiny, kterým bych doporučil očkování proti chřipce,“ uvedl praktický lékař Igor Karen v rozhovoru pro TV Prima.

Chřipka: paní Milada
Chřipka: paní Milada

reklama

reklama