Jaký je rozdíl mezi chřipkou a virózou? Kolik lidí se jí ročně v ČR nakazí a kolik této nemoci podlehne?

Chřipkou ročně onemocní 10-15 % dospělých a až 30 % dětí. V ČR tedy ročně kolem milionu obyvatel. Na její akutní průběh nebo její následky spojené s jinými chronickými nemocemi ročně zemře až 2000 lidí. Jaký je rozdíl mezi chřipkou a virózou? Pro jaké skupiny obyvatel je vhodné očkování proti chřipce? Na tiskové konferenci věnované problematice chřipky promluvili odborníci z oblasti zdravotnictví.
Chřipka: praktický lékař Igor Karen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Na tiskové konferenci zaměřené na problematiku chřipkového onemocnění promluvila ředitelka protiepidemického oddělení Hygienické stanice hl. města Prahy MUDr. Zdeňka Jágrová, praktický lékař Igor Karen a pacientka, paní Milada, která kvůli akutnímu průběhu chřipky s komplikacemi byla dokonce tři neděle v umělém spánku, a lékaři jí nedávali již velkou naději na přežití.

Ročně se nakazí až milion Čechů

MUDr. Zdeňka Jágrová promluvila o uplynulé chřipkové sezóně, o tom, co se dá očekávat od té letošní a proč je chřipka tolik nebezpečná. Uvedla také důvody, proč je důležité přistoupit k očkování proti chřipce.

Každoročně chřipka podle prezentace MUDr. Jágrové způsobuje u 3-5 milionů pacientů závažný průběh onemocnění a přibližně půl milionu obyvatel (291-646 tisíc osob) nemoci každý rok celosvětově podlehne. Chřipka je jediná virová infekce způsobující každoročně epidemie, navíc s jednoznačně pandemickým potenciálem. Je v populaci přítomna stále, i v letních měsících, byť sporadicky. Jako prevenci proti chřipce doporučuje ředitelka protiepidemického oddělení kromě očkování mytí rukou, dostatečné množství odpočinku a zdravou stravu.

Chřipka: Zdeňka Jágrová z Hygienické stanice hl. města Prahy
Chřipka: Zdeňka Jágrová z Hygienické stanice hl. města Prahy

„Onemocní deset procent obyvatel, což je v našem případě asi jeden milion nemocných, kteří jsou hlášeni. Také v loňském roce to tak bylo. Bylo hlášeno přes 960 tisíc onemocnění na akutní respirační infekce,“ upřesnila pro TV Prima MUDr. Zdeňka Jágrová z Hygienické stanice hl. města Prahy. „Těch závazně probíhajících onemocnění je na 600 a 200 lidí jim podlehlo. Akutní průběh. A nejsou v tom evidovány chronické, kdy se pacientovi v důsledku chřipky zhorší jeho základní onemocnění.“

Proč chřipku nelze vymýtit?

Podle MUDr. Jágrové chřipku nelze vymýtit, protože se nejedná pouze o onemocnění lidí: „Přenášejí ji stěhovaví ptáci, jiné druhy ptactva, vepři, koně a další zvířata. Není to jenom onemocnění člověka. Tudíž ho nelze vymýtit. Každoročně probíhá epidemie a vždycky je v jiné síle. Někdy je epidemie delší, někdy je kratší, ale vždycky onemocní podobně stejný počet lidí, pokud není nějaký nový pandemický virus.“

Proočkovanost obyvatelstva je v České republice podle Jágrové okolo 5 procent, u osob nad 65 let asi 20 procent. Lidé nad 65 let mají očkování zdarma, stejně jako osoby trpící chronickým onemocněním srdce, plic, ledvin a podobně. Nejvhodnější je očkování v průběhu října, listopadu a do poloviny prosince. 

Jaký je rozdíl mezi chřipkou a virózou?

Praktický lékař Igor Karen hovořil mimo jiné o tom, proč chřipku často zaměňujeme s nachlazením a jaké jsou další mýty týkající se chřipky, s nimiž se setkává v praxi.

Rozdíly mezi chřipkou a virózou
Autor: achiv FTV Prima Rozdíly mezi chřipkou a virózou

„Na virózu se v 99,9 procentech neumírá, kdežto na klasický průběh chřipky s komplikacemi může umřít i zdravý člověk, natož starší pacienti (65 plus), kteří se léčí ještě s dalšími komorbiditami typu diabetu, astmatu, ischemické choroby srdeční - čili kardiaci, astmatici a pacienti s diabetem. To jsou nejohroženější skupiny, kterým bych doporučil očkování proti chřipce,“ uvedl praktický lékař Igor Karen v rozhovoru pro TV Prima.

Chřipka: paní Milada
Chřipka: paní Milada
Reklama
Reklama