Jaký má být minimální věk pro obřízku? Petici projednává dánský parlament

Dánský parlament bude projednávat petici, která požaduje věkovou hranici pro obřízku. Tento zákrok by neměli podle ní podstupovat chlapci, kterým ještě nebylo osmnáct let. Momentálně jí podepsalo už více než 50 tisíc lidí. Pokud by byl návrh zákona schválen, jednalo by se o vůbec první zákon na světě, který určuje věkový limit při obřízce. Informaci přinesl server RT.
ilustrační foto
ilustrační foto
pixaby.com

reklama

Velice rozporuplné názory vyvolala v Dánsku petice, která požaduje ustanovení věkové hranice pro obřízku. Podle dokumentu, by tento zákrok neměli podstupovat chlapci mladší osmnácti let. Petici podepsalo už 50 tisíc lidí. 

Projednání návrhu zákona je sice plánováno až na podzim tohoto roku, ale už nyní je nepravděpodobné, že by byl zákon schválen. Ministr zahraničí Anders Samuelsen ho ale veřejně zkritizoval s tím, že by bylo „naprosto nepochopitelné“, aby dánští spojenci akceptovali zákon omezující obřízku.

„Z amerického hlediska to bude nepochopitelné. Až 60 procent amerických mužů má obřízku. Co se týká Izraele a velké části muslimského světa, tam je to naprosto mimo jejich chápání,“ uvedl Samuelsen.

Dánská policie

Dánsko bojuje proti kriminalitě v ghettech. V některých oblastech chce zavést dvojité tresty

„Děti patří k nejzranitelnějším osobám ve společnosti, protože se spoléhají na péči a ochranu dospělých,“ uvádí se v petici. „Společnost má proto zvláštní povinnost chránit základní práva dětí, dokud nedosáhnou věku a zralosti, kdy se budou moci samy rozhodnout a převzít tak za své činy odpovědnost,“ pokračuje se v petici.

Obřízka se provádí nejčastěji v islámské či židovské kultuře. Mezi její přínosy se řadí menší výskyt rakoviny penisu, nebo fakt, že obřezaní muži mají menší pravděpodobnost, že by dostali HIV, než muži bez obřízky.

Není to poprvé, co bylo ve skandinávských zemích navrženo omezení obřízky. Například v Norsku se také diskutovalo o zakázání obřízky u chlapců do 16 let. V roce 2011 švédský parlament schválil zákon, který říká, že musí být prováděna pouze pod anestezií a pod odborným dohledem lékaře nebo zdravotní sestry. Zákon se tak postavil proti švédským Židům a muslimům, kteří tvrdili, že Švédsko tak porušuje jejich náboženská práva.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!