Jaký směr nabere CDU po Merkelové?

Po několika týdnech spekulací dnes dochází k rozuzlení zápletky v boji o post předsedy CDU. Jsou známí tři kandidáti. V průzkumu vede pravicově orientovaný Friedrich Merz.
Bude budoucím předsedou CDU Friedrich Merz?
Bude budoucím předsedou CDU Friedrich Merz?
foto AP

reklama

O předsednický post usilovali nejprve čtyři kandidáti: Friedrich Merz, advokát působící u společnosti Black Rock (postu se zde kvůli kandidatuře vzdal), dřívější velký rival Merkelové. Dále je to premiér Severního Porýní Vestfálska Armin Laschet a ministr zdravotnictví Jensem Spahn. Posledně jmenovaný se však dnes vzdal své kandidatury. Ještě dříve, začátkem měsíce, oznámil svoji kandidaturu bývalý ministr životního prostředí Norbert Röttgen, nyní předsedá parlamentnímu výboru pro zahraniční věci.

Friedrich Merz dnes potvrdil svoji kandidaturu a uvedl: „Nenavazuji po přestávce na minulost, ale je to začátek a restart do budoucnosti. CDU se musí nyní dívat dopředu.“

Středově pravicová strana se snaží najít nové vedení, neboť Merkelovou doporučená nástupkyně Annegret Kramp-Karrenbauerová oznámila začátkem měsíce, že se rozhodla odstoupit z funkce předsedkyně CDU a nebude ani kandidovat na kancléřku.

Strana se ocitla v krizi, a to díky tomu, že je evidentní, že Merkelová stranu ani Německo již řídit nebude, ale přitom stále určuje směr, kterým kráčí jak CDU, tak i celá země. To se ostatně projevilo na předsednictví Kramp-Karrenbauerové, která nebyla schopná od roku 2018 projevit svoji autoritu. Sama to řekla nenápadně: „Podle mého názoru by vůdcem strany a kandidátem na kancléře měla být jedna stejná osoba.“

Navíc ve straně probíhá uvnitř boj dvou křídel uvnitř CDU – jednoho směřujícího ke konzervativní politice a druhé křídlo představované Angelou Merkelovou se kloní k sociálně-liberálnímu středu.

Friedrich Merz, konzervativní křídlo CDU, chce vést stranu

Bouře nad bouří. Událost v německé CDU předčila zprávy o orkánu Sabina

Tyto dva směry se dnes v Německu představily. Friedrich Merz již jako kandidát v roce 2018 proti Kramp-Karrenbauerové vystupoval s pravicovější politikou. Zatímco jako pokračovatel Merkelové je viděn premiér Severního Porýní-Westfálska Armin Laschet, kterému je politicky blízký i třetí kandidát Norbert Röttgen. Laschetovi navíc dnes vyjádřil podporu ministr zdravotnictví Jensem Spahn, který se vzdal v jeho prospěch kandidatury s tím, že rád bude jeho místopředsedou.

Společnost YouGov provedla v Německu průzkum preferencí politiků na post kancléře a v tomto „klání“ zvítězil s 18 procenty Friedrich Merz před Markusem Söderem z CSU, který získal 12 % hlasů. Na třetím místě se umístil Norbert Röttge s 11 % a jako čtvrtý se sedmi procenty Armin Laschet.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!