Jamajská gastronomie – koza na kari a kuřecí jerk

Rozmanitost obyvatel Jamajky se promítá i v gastronomii. Vedle Jamajčanů již po staletí obývají ostrov Španělé, Irové, Britové, Afričané, Indové a Číňané. Ti všichni vnesli do jamajské kuchyně nové ingredience a odlišné způsoby přípravy pokrmů.
Sekáček na porcování jerk masa
Sekáček na porcování jerk masa
Martina Labohá

reklama

Jamajská kuchyně je různorodá a uspokojí většinu strávníků. Pokrmy bývají kořeněné a k jejich přípravě se využívá především lokálních surovin, ať už těch původních nebo dovezených, které se zde posléze začaly pěstovat.

Jaké maso můžete na Jamajce očekávat?

Nejčastěji se setkáte s masem kuřecím a vepřovým a také s rybami. Ve většině restauracích najdete na jídelníčku i krevety a humra. Za delikatesu je považována hovězí oháňka a místní si s oblibou dávají kozu na kari.

Hověží oháňka, Jamajka
Autor: Martina Labohá Hověží oháňka, Jamajka
Humra má na jídeníčku většina restaurací, Jamajka
Autor: Martina Labohá Humra má na jídeníčku většina restaurací, Jamajka

Příprava na kari je na Jamajce populární a vedle kozy se tak upravují i krevety, maso kuřecí i vepřové. Typickými přílohami je rýže s fazolemi a bammy – tradiční jamajský tenký chléb z manioku jedlého. Často se k jídlu podává oka (yam), nebo festivals, což je sladké pečivo.

Co je však opravdovým hitem a narazíte na to na každém rohu?

Jamajka, to je jerk!

Nejpopulárnějším pokrmem je kuřecí a vepřový jerk, který se prodává skoro na každém rohu. Jde o speciální úpravu masa, které se nejprve naloží do speciálního koření a poté se pomalu griluje nad ohněm.

Jerk chicken s yam, Jamajka
Autor: Martina Labohá Jerk chicken s yam, Jamajka

Jerk jsem vyzkoušela jak v restauraci, tak na ve stánku na ulici a musím říct, že pouliční stánky vedou. Maso bylo šťavnatější a chutnější.

Pork jerk ze stánku, Jamajka
Autor: Martina Labohá Pork jerk ze stánku, Jamajka

K snídani solenou tresku

Rozhodla jsem se okusit jamajskou snídani, která se skládala z jednoho nezralého vařeného banánu, vařeného yam, oslizlého knedlíčku, teda vlastně noku, vařeného zelí a osmaženého plantain (velký banán), který byl nejlepší částí celé snídaně. Možná jsem měla jen smůlu na podnik, ale mé snídani chyběla chuť. Kdybych se do talíře nekoukala, nevěděla bych, zdali jím bramboru nebo banán.

Jamajská snídaně
Autor: Martina Labohá Jamajská snídaně

Typickou snídaní je však solená sušená treska s národním ovocem zvaným ackee. Tento pokrm je národním jídlem a můžete si ho dát v kteroukoli část dne. Tradičně se však jí v sobotu ke snídani.

Čím to zapít?

Na ulicích běžně potkáte stánky s kokosovými ořechy, jejichž kokosová voda je v horku velmi osvěžující. Snadno seženete i džusy a smoothie – nejčastěji z banánů, ananasu a papáji. Dokonce i kávu mají kvalitní (ne všude), určitě ochutnejte vyhlášenou kávu Blue Mountains.

Přečtěte si také: Cukr, káva, limonáda, čaj, rum, JAMAJKA!

A teď se dostáváme k tomu zajímavějšímu. Red Stripe je jamajský lager, který se prodává po malých lahvinkách, což je praktické, neboť tekutiny zde opravdu rychle teplají.

Jamajské pivo Red Stripe
Autor: Martina Labohá Jamajské pivo Red Stripe

Sladový nápoj Malta, vyráběný stejnou společností jako již zmíněné pivo, mě však nezaujalo ani trochu. Možná, že je to zdravé, ale pít se to nedá.

A samozřejmě nesmíme zapomenout na jamajský rum! Nejznámějším je Appleton Estate, který se na Jamajce vyrábí déle než 265 let. Rum se často využívá k přípravě koktejlů, tím nejoblíbenějším je rum punch – rum se sirupem a ovocným džusem.

Užijte si koktejl při západu slunce, Jamajka
Autor: Martina Labohá Užijte si koktejl při západu slunce, Jamajka

Kde se najíst?

Jako všude, i na Jamajce naleznete luxusní restaurace, stejně jako jídelny, bistra, stánky a pouliční prodejce.

Pouliční prodejna s kuřecím a vepřovým jerk, Jamajka
Autor: Martina Labohá Pouliční prodejna s kuřecím a vepřovým jerk, Jamajka

Najít kvalitní restauraci však není úplně jednoduché. V některých hotelech se vám nebudou stydět naservírovat spálenou vysušenou rybu se zeleninou a napočítat si za to 800 Kč. Ceny jsou někdy opravdu závratné, a tak se vyplatí jíst v místních jídleničkách a v pouličních stáncích.

Vysoké ceny nemají s kvalitou co dělat, Jamajka
Autor: Martina Labohá Vysoké ceny nemají s kvalitou co dělat, Jamajka
Restaurace si raději vybírejte dle recenzí, Jamajka
Autor: Martina Labohá Restaurace si raději vybírejte dle recenzí, Jamajka

Může se vám také stát, že budete večeřet u žirafího zadku. Mě se to přihodilo v jedné restauraci na východě ostrova. Nevím, zdali mi tím chtěli něco naznačit, ale beru to spíš jako čest. Kdo může říct, že večeřel u žirafího zadku?

Večeře u žirafího zadku, Jamajka
Autor: Martina Labohá Večeře u žirafího zadku, Jamajka

reklama

reklama