Japonsko chce obnovit lov velryb

Lov kytovců pro komerční účely je zakázaný už více než 30 let. Tehdejší masivní výlov způsobil téměř vyhynutí některých druhů. Mezinárodní velrybářská komise nyní rozhodne, zda se pravidla po dlouhém zákazu změní a lov bude znovu umožněn.
Komerční lov velryb
Komerční lov velryb
AP

reklama

Jednání probíhají na setkání v Brazílii. Verdikt by měl padnout příští týden. Japonské zájmy nejsou překvapivé. Japonci odjakživa považují lov velryb za součást svých tradic a tamní ekonomiky. Současná pravidla umožňují výjimky. Země jako Japonsko, Island nebo Norsko mohou určitý počet kytovců lovit pro vědecké účely, a k tomu určité množství, které bylo součástí dohody o zákazu lovu.

Negativní ohlasy vyvolaly nedávno zveřejněné informace, že Japonci zabili přes sto březích samic a desítky mláďat. Údajně pro věděcké účely. Dvě lodě v Jižním oceánu u Antarktidy ulovily 333 plejtváků. To odstartovalo debatu o opětovném povolení lovu a jeho udržitelné podobě.

Plasty stále více znečišťují moře a oceány

Chile zakázalo igelitky. Místní vědci nezaháleli a vymysleli tašku rozpustnou ve vodě

Japonci navrhují, aby jako kompenzace za obnovení povolení lovu vzniklo více rezervací pro velryby a stanovily se limity pro udržitelný výlov. Argumenty kritiků jsou ve dvou rovinách. Ta obecná se nese v duchu ochrany přírody a připomínání už probíhajících negativních vlivů na oceány, jako je znečištění plasty nebo globální oteplování. Jsou zde ale také argumenty, které připomínají, že jsou kytovci velmi inteligentní a mají vysoce vyvinuté sociální struktury. Jejich zabíjení jim tak způsobuje strach a bolest. Jedním z největších odpůrců japonských snah o obnovu povolení lovu je tradičně Austrálie. V konsorciu zemí, které se snaží o ochranu velryb je i Česká republika.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!