Japonsko se od června vrací k tradici! Po 32 letech se tam obnoví komerční lov velryby

Japonská vláda vystoupí z Mezinárodní velrybářské komise (IWC), aby mohla obnovit komerční lov velryb. Obchodníci tak mohou začít lovit už v červnu příštího roku. Kvůli rozhodnutí čelí Japonsko vlně kritiky.
Zatím neulovená velryba
Zatím neulovená velryba
Pixabay

reklama

Tajemník japonské vlády Yoshihide Suga ve středu oznámil rozhodnutí, že lovci velryb dostanou opět zelenou. Povolení bude platit pouze pro teritoriální vody Japonska a hospodářské zóny. Znamená to, že Japonci mohou lovit všechny druhy velryb, včetně těch, které jsou ohrožené a spadají pod ochranu IWC.

Obnovení komerčního lovu kritizuje Austrálie a Nový Zéland. Australská ministryně zahraničí Marise Payneová a ministryně životního prostředí Melissa Priceová zveřejnily společné prohlášení, kde uvádí, že rozhodnutí japonské vlády je velkým zklamáním. „Austrálie je nadále rozhodně proti všem formám komerčního lovu velryb,“ vysvětlují ministryně v prohlášení.

Následky tajfunu Trami

Japonsko zasáhl další tajfun. Zemřeli minimálně dva lidé

Od rozhodnutí se distancuje i japonská Greenpeace. „Dnešní prohlášení není v souladu s mezinárodním společenstvím a není v souladu s ochranou budoucnosti našich oceánů a těchto majestátních tvorů,“ uvedla výkonná ředitelka Greenpeace v Japonsku Sam Annesleyová.

Přitom lov velryb pro obchodní účely je zakázaný už od roku 1986. Komise tak rozhodla kvůli hrozbě vyhubení některých druhů. Jenže pro Japonce znamená jejich lov a následná konzumace tradici, která se datuje až do období po druhé světové válce. V té době byly velryby hlavním zdrojem masa. V současnosti tvoří velrybí maso pouze 0,1 % veškerého masa prodávaného v Japonsku.

reklama

reklama