Japonský sněhový festival v nesnázích: Klimatické změny ho připravily o sníh

Už od roku 1950 se v japonském městě Sapporo pravidelně každý rok koná festival, jehož hlavní chloubou jsou obří sochy ze sněhu. Letos ho však v Japonsku napadlo rekordně málo a organizátoři se ho tak museli vydat hledat.
Japonský sněhový festival v nesnázích: Klimatické změny ho připravily o sníh
Japonský sněhový festival v nesnázích: Klimatické změny ho připravily o sníh
AP/Jae C. Hong

reklama

Obří sochy ze sněhu, stometrová sněhová klouzačka, jídlo a večírky. To vše nabízí populární festival, který se každoročně koná ve třetím největším a pátém nejlidnatějším japonském městu Sapporo. Minulý ročník na akci zavítalo 2,7 milionů návštěvníků z celého světa.

Tuto sezónu se však organizátoři potýkají s problémy klimatických změn. Na konci loňského roku bylo v Japonsku rekordně nízké množství sněhu, popisuje CNN. Konkrétně v Sapporu tuto zimu nenasněžila ani polovina toho, co před rokem.

Sněhový festival Sapporo (Lze použít do 12.3.2020)
Autor: Jae C. Hong via AP Sněhový festival Sapporo (Lze použít do 12.3.2020)

Nedostatek sněhu a zvyšující se teploty zadělaly organizátorům na problémy. K tvorbě soch totiž potřebují na třicet tisíc tun sněhu. Každý rok jim k tomu stačily místní nasněžené zásoby, letos se ale museli vydat sněhu naproti na tucet míst mimo město.

Sněhově bílá zde pak nabývá nového rozměru, materiál musí být totiž co nejčistší. „Nemůže být od štěrku nebo hlíny,“ řekl americké televizní stanici tiskový mluvčí festivalu Isshin Yamagami. Sněhu se našlo dostatečné množství, avšak utrpěla klouzačka, kterou museli organizátoři zkrátit ze 100 na 70 metrů.

Socha jezdce na koni v barvách francouzské vlajky (Použitelné do 12.3.2020)
Autor: AP/Jae C. Hong Socha jezdce na koni v barvách francouzské vlajky (Použitelné do 12.3.2020)

Spolu s klimatickou změnou ohrozila festival také epidemie nového koronaviru, která dovedla Japonsko k tomu, že uvalilo zákaz skupinového cestování z Číny.

Organizátoři velký pokles v návštěvnosti očekávali, neboť zaznamenali zrušení velkého počtu rezervací poté, co zákaz vešel platnost. Svou návštěvu zrušily také některé místní školy a školky, informují Japan Times.

Na své webové stránky umístili organizátoři informace o tom, jak se mají návštěvníci chovat v přeplněných oblastech, kde se virus může rychle šířit. „Poradili jsme návštěvníkům, aby nosili masky a používali dezinfekci,“ řekl CNN mluvčí Yagami.

Kombinace faktorů nakonec způsobila, že počet návštěvníků letos klesl o více než 700 tisíc. Festival si ale stále zachoval hranici 2 milionů příchozích.

Sněhový festival zažil své jubileum před 70 lety v roce 1950. Hned první ročník měl relativně vysokou návštěvnost, když přišlo 50 tisíc lidí. O devět let později už akci vysílali v televizi. Celosvětové osvěty se ale dostal, když v roce 1972 zavítala do japonského města zimní olympiáda.

reklama

reklama